Yumurtanın Kalori Değeri

Yumurtanın Kalori Değeri

Formuna dikkat edenler için aldıkları kalori miktarı çok önemlidir. Hal böyle olunca da bir porsiyon pilavdan tutun da 1 tane yumurtaya kadar yediğimiz her gıdaya dikkat etmeye çalışırız. Özellikle de kilo fazlalığı fazlalığı olanlar yüksek kalori içerdiğini düşünerek yumurta yemekten çekinirler. Yumurta folik asit, fosfor, demir ve çinko açısından zengin bir besindir. Sadece bu kadar mı? Elbette ki hayır, yumurta en kaliteli proteini içeren besindir. Sağlık sorunları nedeniyle kırmızı et yiyemeyenlere gerekli olan proteini alabilmeleri için yumurta yemeleri önerilmektedir. Eşsiz bir protein deposu olan bu gıda ile ilgili yumurtanın kalori değeri hakkında detayları yazımızın devamında paylaşacağız.

Yumurtanın Kalori Değeri

Yumurtaların kalori değerleri büyüklüklerine göre değişiklik gösterir. Büyüklüğünün dışında pişirme yöntemi ve kullanılan malzemeler de yumurtalı tariflerin kalori değerlerinde değişiklik oluşturur. Orta büyüklükte bir yumurtanın kalori değeri yaklaşık olarak şu şekildedir:

Yumurta beyazının kalori değeri : 15 kalori

Yumurta sarısı kaç kalori: 65 kalori

Tavada yumurta kaç kalori : 115 kalori

Haşlanmış yumurta kaç kalori:80 kalori

Sabah kahvaltısında 1 tane haşlanmış yumurta yediğinizi varsayalım, alacağınız kalori miktarı 80 civarı olacaktır. Kahvaltıda sadece 1 dilim beyaz ekmek yesek bunun ortalama kalori değeri 90’dır. Yani yumurtanın içerdiği kalori bir dilim ekmekten bile daha düşüktür. Ayrıca yumurta içerdiği protein bakımından da uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir. Bunu da hesaba katarsak sabahları 2 tane haşlanmış yumurta yesek alacağımız 160 kalori bizi öğlen yemeğine kadar tok tutar.

Kahvaltı yapmayıp da bir simitle idare etmeye çalışsak en az 300 kalori alırız. Bunun yerine 100 gram bisküvi yediğimizi farz etsek 470 kalori alırız. 1 adet muzun bile 100 kalori olduğunu hesaba katacak olursak bizim için en düşük kalorili besinin yumurta olduğunu görüyoruz.

 1 yumurta kaç kalori sorusuna verdiğimiz bu cevaptan sonra, formuna dikkat edenlerin ve diyet yapanların özellikle sabah kahvaltılarında yumurta tüketmeleri onlar için daha faydalı olacaktır. Bu sayede az kalori alıp uzun süre tok kalabilir ve arada acıkıp başka yiyecek tüketmek durumunda kalmazsınız. Yazımızı beğendiyseniz Yumurtalı Patates Kavurması Tarifi yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap hobi çalışmalarımız için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.