Kolay Çiçekli Kolye Yapımı

Kolay Çiçekli Kolye Yapımı

Kolay çiçekli kolye yapımı son derece kolay bir o kadar da şık bir takı yapımıdır. Bu model ile dakikalar içinde kendi kolyenizi kendiniz yapabilirsiniz. Az malzeme ile hazırladığınız bu şık kolyeleri isterseniz sevdiklerinize hediye ede edebilirsiniz. Sevdiğiniz bileklik modelleri ile kombinleyerek takım da yapabileceğiniz çiçek kolye yapımı için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Boncuktan Çiçekli Kolye Yapımı

Çiçekli kolye modelini hazırlamak için sevdiğiniz renklerde boncuklar kullanabilirsiniz. Ancak boncukların boyutlarının büyük olmasına dikkat edin. Küçük boncuklar ile hazırlayacağınız kolyelerin modelleri kendini fazla belli edemeyebilir. Eğer elinizde küçük boncuklar mevcutsa farklı bir kolye modeli hazırlayabilirsiniz. Aşağıda örnek çalışmada kullanılan malzemelerin listesini paylaşıyoruz. Sizler de evinizde bulunan malzemeleri kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 5 adet 8 mm mor renk doğal kuvars boncuk
  • 60 cm uzunluğunda 0,8 mm paraşüt ipi
  • 1 adet kapama klipsi

Boncuklu Kolye Yapılışı

Boncuklu kolye için ilk olarak 60 cm ip kesin. Eğer kolyeyi daha kısa isterseniz ya da küçük kız çocukları için hazırlayacaksanız ipi daha kısa kesebilirsiniz. İpi kestikten sonra 5 adet boncuğu geçirin. Boncukları ipin tam orta kısmında yan yana gelecek şekilde masa üzerine koyun. Daha sonra iplerin uç kısımlarını eşitleyin. Aşağıda bir onun üzerinde iki ve onların üzerinde yine iki adet boncuk olacak şekilde boncukları düzeltin. Şekillerinin bozulmaması için iyice sıkın. İki ipi birlikte klasik düğüm ile düğümleyin. Ve boncukların üzerine doğru sıkarak sabitleyin.

Kolyenin kapama kısmı için hazır kapama aparatlarından kullanabilirsiniz. Bunun için kapama aparatının içinden ipin bir ucunu geçirip düğüm atın. Düğümün ucunda kalan fazla ipi kesip yakın. Kapama kısmını parmak uçlarınız ile bastırarak kapatın. Bu şekilde attığınız düğüm hem daha sıkı olacak hem de kapandığı için daha estetik bir görüntü oluşacak. Aynı işlemi diğer kapama kısmı için de yapın.

Evinizde kapama aparatı yok ise asansör kapama ile de kolyenizi kapatabilirsiniz. Bunun için aynı bilekliklerde olduğu gibi 25 cm uzunluğunda bir ip kesin. Kolyenin iki ucunu birbirine ters gelecek şekilde paralel yerleştirin. İpi bu iplerin altından geçirin. 6-7 adet kare düğüm atarak kapama kısmını bitirin. İplerin uçlarına birer adet küçük boncuk takıp düğüm atarak bitirin.

Asansör kapama ile kolyenizi kapatmak istemezseniz iplerinizin uç kısımlarına sadece birer adet küçük boncuk takın ve düğümleyin. Fazla kısımları kesip yakın. Takmak istediğinizde klasik düğüm ile kolyenizi düğümleyebilirsiniz.

Kolyeyi hazırlamak için evinizde bulunan her tür ipi kullanabilirsiniz. Ancak iplerin boncukları taşıyabileceğin emin olun. Çiçekli kolye yapımı detayları için Youtube kanalımızda yer alan videomuza da göz atabilirsiniz… Yazımızı beğendiyseniz Deriden Saçaklı Kolye Yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir