Mide Bulantısı Neden Olur
Pratikhanem

Mide Bulantısı Neden Olur

Mide bulantısı, her yaşta görülebilen bir sağlık sorunudur. Kişinin anlık olarak düzenini etkileyen bu durum uzun süreli olduğunda kişilerde günlük rutinlerinin aksamasına neden olur. Mide bulantısı tek başına anlam ifade ettiği gibi beraberinde gelen diğer sağlık sorunları ile bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bu yazımızda mide bulantısı neden olur sorusunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

Mide Bulantısı Neden Olur

Mide kaslarının farklı sebepler ile kasılması mide bulantısı olarak isimlendirilir. Mideye alınan yiyecek ve içeceklerin mide kasları tarafından kabul edilmemesi ve geri çıkarma isteği olarak da tanımlanabilir. Midede yaşanan bu sorun tek başına bir hastalık olarak kabul edilmez. Ancak bazı önemli hastalıkların tespit edilmesi için önemli belirleyiciler konumundadır.

Mide bulantısının farklı çok sayıda nedeni vardır. Bu nedenlerin bazıları şu şekildedir…

  • Bağırsak ve midede gelişen enfeksiyon virüsleri ve virüslerin mideyi etkilemesi.
  • Gıdalara bağlı gelişen zehirlenmeler ile midedeki besinin dışarı çıkarılma hissi.
  • Sık yaşanan beyin hastalıkları yani vertigo ve migren gibi hastalıklar.
  • Araba, uçak ve tren gibi taşıtlara bağlı olarak gelişen mide bulantıları.
  • Ruhsal bunalımların etkisi ile mide bulantıları.
  • Beyin hasar alması sonucu gelişen hastalıklar ve buna bağlı bulantılar.
  • Hamilelik döneminde yaşanan mide bulantıları.
  • Kanın dengesizleşmesine bağlı bulantılar.

Yukarıda saydığımız nedenler bağlı olarak yaşanan mide bulantılarına organik mide bulantısı ismi verilir. Kişinin yaşam kalitesini düşüren bu sorunun çözümü için ilk olarak yukarıdaki nedenlerden hangisinin geçerli olduğu saptanmalıdır. Sonrasında nedenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik kişiye uygulanacak tedaviler sorunun çözümünü sağlayacaktır.

Mide bulantısını hafifletmek için kişinin kendi kendine uygulayabileceği yöntemler de vardır. Bu yöntemlerden en etkilisi ve kolayı temiz bir ortama geçip derin derin nefes almaktır. Hava şartları uygun ise temiz havada yürüyüş yapmak da mide bulantısına iyi gelecektir. Baş dönmesi ile birlikte gelen mide bulantısı içinse hareket etmek yerine hareketsiz kalmak gerekir. Bu durumda kişinin 30 dakika karanlık bir yerde uzanması mide bulantısı ve baş dönmesinin geçmesini sağlayacaktır. Sürekli mide bulantısı yaşayanlar içinse bitki çayları çözüm olabilir. Hazırladığınız bu bitki çaylarını minik yudumlar ile yavaş yavaş içerek mide bulantısını hafifletebilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz mide bulantısına iyi gelen Papatya Çayı Nasıl Yapılır yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir