Mevsimlere Göre Parfüm Seçimi

Mevsimlere Göre Parfüm Seçimi

Mevsimlere göre parfüm seçimi, hem kadınlar, hem de erkekler için önemli konulardan birisidir. Yıllarca tenine ve tarzına uygun kokuyu bulmaya çalışan çoğu kişi, parfüm seçiminde mevsimleri göz önüne almıyor. Bu nedenle, yanlış mevsimde, yanlış kokuyu kullanarak aslında kendilerine uyan çoğu parfümü kullanmaktan vazgeçiyor. Bu yazımızda sizlerle mevsimlere göre parfüm seçimi hakkında detayları paylaşacağız.

Mevsimlere Göre Parfüm Seçimi

Parfüm seçiminde göz önüne alınması gereken önemli etkenlerden birisi de mevsimlerdir. Nasıl ki giyim, makyaj, saç rengi, saç modeli gibi kişisel tarzımızı yansıtan konularda mevsimlere göre karar veriyorsak, kokularda da aynısını yapmalıyız. Bir kokuyu seçerken ve kullanırken uygun mevsiminde olmasına dikkat edilmelidir. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan dört mevsime özel parfüm seçimlerinde dikkat edilmesi gerekenleri paylaşıyoruz.

İlkbaharda Parfüm Seçimi

İlkbahar ayları kışın soğuk günlerinden ılık günlere geçişte doğanın canlandığı aylardır. Bu aylarda doğanın canlanması ile birlikte tüm canlılarda da pozitif enerjiler ortaya çıkar. Yeşil çimenler, ağaçlar ile birlikte doğada görülen çiçekler aynı zamanda bu ayların parfüm kokularını da oluşturuyor. İlkbahar ayları için parfüm seçerken taze meyve ve çiçek kokularını tercih edebilirsiniz. Eğer bu kokular çok kadınsı gelirse hafif odunsu parfümler de kullanabilirsiniz.

Yaz Mevsiminde Parfüm Seçimi

Yaz mevsimi, tatil ve eğlence aylarının içinde bulunduğu mevsimdir. Bu aylarda mümkün olduğunca ince ve rahat kıyafetler giyilmesi gerekirken, kullanılan kokuların da aynı şekilde hafif olması gerekir. Hafif, havada dağılan, çiçek, okyanus ve fresh kokular yaz ayları için idealdir. Narenciye, taze meyve, hafif çiçek ve okyanus kokularından oluşan parfümler yaz parfümü olarak kullanılır. Uçucu özelliği yüksek olan bu kokuları gün içerisinde tazelemek gerekebilir.

Sonbahar Parfümü Seçimi

 

Havaların soğumaya başladığı bu aylarda huzur ve sakinliğin kokularını tercih etmelisiniz. Yaz enerjisinden kış sakinliğine geçiş dönemi olan sonbaharda, yatıştırıcı özelliği olan parfümler tercih edilmeli. Kehribar, sandal ağacı, yasemin ve baharatlı kokular sonbahar parfümü olarak seçilebilir.

Kış Parfümü Seçimi

Kış aylarında havaların soğuması ile birlikte daha kalın yapılı kıyafetler giyilir. Bulunulan ortama göre zaman zaman 2-3 kat giyinilen kış aylarında parfüm olarak kalıcı kokular tercih edilmeli. Kalıcı, kendini belli eden, ağır kokular, bu mevsimin kokularıdır. Kış parfümü olarak tarçın, vanilya, kakule, sedir, meşe yosunu gibi baharatlı ve odunsu kokular tercih edilmelidir.

Ten, tarz ve kişisel zevklerin yanında mevsimsel özelliklere göre parfüm seçimi de doğru kokuları seçmenizi sağlar. Kış aylarında kullandığınız parfümler ile yaz aylarında kullandığınız parfümlerin aynı olması sorun yaratabilir. Örneğin kışın kullandığınız bir parfüm, yaz aylarında ağır gelebilir. Sizi rahatsız etmese bile çevrenizdeki insanları rahatsız edebilir. Benzer şekilde yaz aylarında kullandığınız hafif bir parfüm kış için yeterli olmayabilir. Kokusunu belli etmeyeceği için parfümü sık sık tazelemeniz gerekebilir. Bu tür sorunları yaşamamak için mutlaka sevdiğiniz kokuları kendi mevsimlerinde kullanmaya dikkat edin.

Yazımızı beğendiyseniz Doğru Parfüm Seçimi için Nelere Dikkat Etmeliyiz başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap hobi çalışmaları için Youtube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir