Kararan Yüzükleri Yenileme
Kendin Yap

Oje ile Kararan Yüzükleri Yenileme

Oje ile kararan yüzükleri yenileme yöntemi, sadece yüzükler için kararan tüm takılar için uygulanabilir. Zaman içinde kararıp eskiyen takılarınızı yeniden kullanmak için bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Son derece kolay ve pratik olan bu yöntemi, yüzük dışında bilezik, bileklik, kolye ve küpeler için de uygulayabilirsiniz. Şimdi sizleri daha fazla merakta bırakmadan kısaca bu yöntemi anlatmak istiyoruz.

Oje ile Kararan Yüzük Yenileme

Oje ile kararan yüzük yenilemek için istediğiniz renklerde ojeler kullanabilirsiniz. Doğal bir yenileme için mat ojeler kullanmanızı öneririz. Özellikle mat gri ve siyah renk takılarınızın daha doğal bir görüntü kazanmasını sağlayacaktır. Bunun dışında parlak, şık takılar elde etmek için parlak yapılı, simli ojeler kullanabilirsiniz. Değişik renk tonlarını tarzınıza yansıtmak isterseniz ise takılarda çok sık kullanılmayan oje renklerini yenileme işlemi için kullanabilirsiniz.

Örnek çalışmada mat renkli siyah oje ile düz bir yüzük ve şekilli bir eklem yüzüğünün yenilemesini yaptık. Kararan yüzükler için yenileme işlemi için ilk olarak kullanacağınız ojelere karar verin. Ardından dikkatli bir şekilde yüzükleri boyamaya başlayabilirsiniz. Yüzüklerin üzerinde pürüzsüzlük olması için ojeyi şişe içinden aldıktan sonra fırçayı şişe kenarına sürterek sıyırma işlemi yapın. Ardından dikkatli bir şekilde sağdan sola ya da soldan sola olacak şekilde boyamaya başlayın.

Yüzükleri boyarken ellerinize bulaşmasını önlemek için eldiven kullanabilirsiniz. Yüzüklerin yan kısımlarını da boyayıp tamamen doğal bir görüntü elde edebilirsiniz. İsterseniz tam yenileme için yüzük içlerini de aynı şekilde boyayabilirsiniz.

Yenileme işlemi için tercih ettiğiniz yüzükler boşluklu modellerden ise boşluklu kısımlarını ojelerin kaplamasını önleyin. Bunun için oje kurumadan bir kürdan ile dikkatli şekilde boşluk kısımlarının sınırlarından geçin. Eğer taşlı bir yüzük yenileme işlemi yapacaksanız, taşların üzerine ojelerin gelmemesine dikkat edin. Eğer gelirse de işlem sonrasında minik bir pamuk, kürdan ve aseton yardımı ile bulaşan ojeleri temizleyin.

Yüzükleri boyadıktan sonra tamamen tamamen kuruması için 10 dakika kadar bekleyin. Bu süre ojenizin kuruma hızına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Oje kuruduktan sonra yüzük yenileme işlemini sonlandırıp takılarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz Gümüş Nasıl Parlatılır konumuza da göz atabilirsiniz. Yazının videolu anlatımı için Youtube kanalımızda yer alan videomuza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir