Nar Çiçeği Şerbeti Tarifi

Nar Çiçeği Şerbeti Nasıl Yapılır

Nar çiçeği şerbeti, Osmanlı döneminden günümüze kadar gelmiş bir içecek türüdür. Rengi, kokusu ve tadı ile iştah açıcı özelliği bulunan bu içecek, yılın her mevsiminde hazırlanabiliyor. Siz de bu şerbeti hazırlamak isterseniz yazımızın devamına göz atabilirsiniz. Detayları ile nar çiçeği şerbeti tarifi malzemeleri ve yapım aşamalarına gelin birlikte göz atalım…

Nar Çiçeği Şerbeti Tarifi

Nar çiçeği şerbeti, her mevsim hazırlanabilecek bir içecek türüdür. Şerbet için gerekli olan malzemeleri güvendiğiniz bir aktardan temin edebilirsiniz. Malzemeleri hazırladıktan sonra vakit kaybetmeden hemen şerbeti hazırlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 5-6 yemek kaşığı kurutulmuş nar çiçeği
  • 1,5 litre su
  • 1 su bardağı toz şeker (damak tadınıza göre artırıp azaltabilirsiniz)
  • 1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
  • 2 adet çubuk tarçın
  • 5-6 adet kakule
  • 5-6 adet karanfil (isteğe bağlı)

Yapılışı Tüketilişi

Nar çiçeği şerbeti için uygun büyüklükte bir tencere içine kurutulmuş nar çiçeği, kakule, çubuk tarçın ve kullanacaksanız tane karanfilleri alın. Malzemelerin üzerine suyu ilave edin. Karıştırın. Ocağa alıp şerbeti kaynamaya bırakın. Şerbet kaynamaya başlayınca süre tutun. 10 dakika süre ile şerbeti kaynatın. Kaynayan şerbeti ocak üzerinden alın. Bir süzgeç ile taneli malzemeleri süzüp sadece sıvısını alın.

Şerbetin sıvılı kısmını yeniden tencere içine alın. Kullanmak istediğiniz kadar şekeri tencere içine ekleyin. Şeker eriyene kadar karıştırarak şerbeti kaynatın. En son şerbetin içine limon suyunu ekleyip karıştırın. Eğer istemezseniz şerbetin içine şeker eklemeyebilirsiniz. Şeker yerine doğal tatlandırıcılar kullanabilir ya da şerbeti tamamen şekersiz olarak tüketebilirsiniz.

Nar çiçeği şerbeti hem yazın, hem kışın hazırlanıp tüketilir. Yemeklerden önce tüketeceğiniz bir bardak nar çiçeği şerbeti iştahınızı açacağı gibi aynı zamanda bağırsakların daha verimli çalışmasını sağlayacaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği de bulunan nar çiçeği şerbeti yapımı günlük olarak tüketilebilir. Bu şerbet aynı zamanda özel günlerde misafirlere servis etmek için de hazırlanabilir. Sizler de hem sevdikleriniz, hem kendiniz, hem de misafirleriniz için bu farklı lezzeti yapabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz Karpuz Şerbeti Tarifi yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın