Penye İp ile Bileklik Yapımı

Penye-İp-ile-Kolay-Bileklik-Yapımı

Penye ip ile bileklik yapımı son derece kolay ve eğlenceli bir çalışmadır. Bu bileklik modelini hem kadınlar hem erkekler için hazırlayabilirsiniz. Kadınlar için hazırlarken penye ip ya da kalın pamuklu ipler kullanabilirsiniz. Erkek bileklik modeli olarak ise ayakkabı bağcığı yapısındaki ipler ya da koyu renkli kalın pamuklu ipleri kullanabilirsiniz. Kalın ipler ile basit şekilde hazırlandığı için kısa sürede yapabileceğiniz bu bilekliğin detaylarını şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

Penye İp ile Bileklik Yapımı

Penye ip ile çocuklar için de yetişkinler için de bileklik hazırlayabilirsiniz. İki adet ip ile kolay bir örme tekniği kullanarak hazırlayacağınız bu bilekliği sevdiklerinize özel günlerinde armağan edebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 50 cm uzunluğunda bir ip
  • 150 cm uzunluğunda ikinci ip
  • Makas
  • Bant

Penye İp ile Bileklik Yapılışı

Penye ip ile bileklik yapmak için ilk olarak kısa ipi ortasından ikiye katlayın. Katlama yerinden küçük bir yuvarlak ayarlayıp uzun ipi düğümleyin. Bu yukarıda bıraktığınız kısım bilekliğin ilik kısmı olacak. Bağladığınız yerden sıkıca düz bir zemin üzerine bilekliği yapıştırın. Kısa iki ipi hafifçe çekip onları da aşağıdan bantlayın. Uzun ip ile bilekliği örmeye başlayın. İpi ilk olarak sağ ya da sol tarafa geçirin, yön fark etmez. Uzun ipin bulunduğu kısımdaki kısa ipin üzerinden uzun ipi geçirin. İki ipin ortasından geçirdiğiniz uzun ipi diğer taraftaki kısa ipin altından geçirerek karşıya ulaştırın. İpi geçirdikten sonra sıkın. Bu aşamada sıkmayı her bir ipi karşıya geçirdiğinizde aynı şekilde yapmaya özen gösterin. Bu sayede bilekliğiniz çok daha muntazam olacaktır. Aynı işlemi tekrar ederek bilekliği bitirin. Bileklik örmeyi bitirdikten sonra ipleri birbirine düğümleyin. İsterseniz bu şekilde bir adet ipi kesip iki ipin ucunu biraz uzun bırakarak ilik yerinden geçirip bağlama yöntemi ile bilekliği takabilirsiniz. İsterseniz de ikinci yöntem olarak bileklik ucuna bir kaç kere düğüm atarak büyük bir düğüm yumağı oluşturun. Bu düğüm yumağını ilik içinden geçirerek bilekliği takabilirsiniz.

Penye ip ile bileklik modelini değişik renklerde hazırlayabilirsiniz. Eğer penye ip ile yapılan bileklik kalın gelirse daha ince yapılı iplerle de aynı modeli deneyebilirsiniz. Detaylı anlatım için Youtube kanalımı ziyaret edebilir, kanalıma abone olup yorum da yapabilirsiniz. Ayrıca Evde Boncuklu Bileklik Yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir