Etsiz Çiğ Köfte Nasıl Yapılır

Etsiz-Çiğ-Köfte-Nasıl-Yapılır

Yöresel lezzetlerden birisi olan çiğ köfte, ülkemizde hemen hemen her bölgede yapılıp tüketiliyor. Orjinalinde çiğ olarak et kullanıldığı için çiğ köfte ismi verilen bu lezzeti, et kullanmadan da hazırlamak mümkün. Her ne kadar içindeki acı ve uzun süre yoğrulmasından dolayı etin çiğliği gidiyor olsa da içinde çiğ et olmasını bilmek bu tattan mahrum kalmaya neden olabiliyor. İşte, çiğ et yemek istemeyen ya da hiç et yemeyenler için etsiz çiğ köfte nasıl yapılır sorusunun cevabını paylaşıyoruz. Sizde etsiz çiğ köfte hazırlarken bu önemli noktalara dikkat edip tam tadında bir etsiz çiğ köfte hazırlayabilirsiniz.

Etsiz Çiğ Köfte Nasıl Yapılır

Etsiz çiğ köfte hazırlamak için tarifte verilen malzemelerin tam ölçüsünde ve gerektiği şekilde olmasına dikkat edin. Köfte içine konulacak malzemeler kadar yapım aşamasında kullanılan malzemeler de çiğ köfte yapımı için uygun olmalıdır. Etsiz çiğ köfte yaparken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

  • Çiğ köfte yoğurmak için mutlaka geniş, yayvan bir kap kullanılması gerekir. Büyük tepsiler bu konuda işinize yarayabilir.
  • Bulgur olarak mutlaka ince, köftelik, esmer bulgur kullanmanız gerekir. Bulgur ne kadar ince taneli ise köfteniz o kadar lezzetli olacaktır.
  • Bulguru şişirme aşamasında mutlaka suyunu iyi ayarlamak gerekir. Tariflerde verilen su miktarı bazen az ya da fazla gelebilir. Bulgurun yeterli şekilde şiştiğinden emin olmak için 15 dakika bekledikten sonra elinize küçük bir parça bulgurdan alıp sıkın. Eğer bulgur şekil alıyorsa yeterli miktarda şişmiş demektir.
  • Kullandığınız isotun hakiki Urfa isotu olmasına dikkat edin. Bunun için marketlerde hazır paketlerde satılan isotlar yerine aktarlardaki açık isotları tercih etmeniz gerekir. Kullanacağınız isotun parlak, iri taneli olmasına dikkat edin.
  • Köfte için kullanacağınız soğanların rendelemeyin ya da robottan geçirmeyin. Bıçak yardımı ile sulandırmadan küçük parçalara ayırıp suyunu sıktıktan sonra köftelik harç içine koyun. Aksi halde soğanın suyu köftenin tadını acıtabilir.
  • Soğanlar bulgura iyice yedirilinceye kadar el ile yoğurun.
  • Tarifi yaparken malzemelerin hepsini birlikte eklemeyin. Yavaş yavaş ekleyip yoğurarak karıştırmak daha lezzetli bir köfte olmasını sağlayacaktır.
  • En son köfteye şekil verme aşamasında ise ele eldiven takın. Bu şekilde daha pürüzsüz bir köfte hazırlamak için önemli püf noktalarındandır.

Yukarıda verdiğimiz etsiz çiğ köfte yaparken dikkat edilmesi gerekenlere sizde dikkat ederek lezzetli köfteler hazırlayabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz Kıymalı Bulgurlu Sulu Köfte Tarifi yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir