Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar
Nasıl Yapılır,  Pratik Bilgiler

Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar

Zeytinyağı sağlıklı yaşam için kullanılması gereken önemli sıvı yağlardan biridir. Sebzeler ve salatalara çok yakışan zeytinyağı mutfak kazalarında ya da yemek masalarında lekelere neden olabilir. Bu lekeleri çıkarmak çoğu ev hanımı için çok zor gibi görünse de aslında uygun teknik ve malzemeler ile çok kolay bir şekilde zeytinyağı lekesi çıkarılabilir. Bu yazımızda farklı yüzeylerden zeytinyağı lekesi nasıl çıkar sorusunun cevaplarını vereceğiz.

Kumaştan Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaşlar üzerindeki zeytinyağı lekeleri farklı boyutlarda olabilir. Mutfakta yemek yaparken masa üzerine damlayan zeytinyağının bulaşması büyük lekelere yol açabilir. Bu lekeleri temizlemekte zorlanmamak için ilk olarak kumaş türünün belirlenmesi gerekir. Ardından kumaş türü özelliklerine göre farklı malzemeler ile zeytinyağı lekesi temizlenebilir.

Pamuklu Kumaştan Zeytinyağı Lekesi Temizleme

Pamuklu kumaştan zeytinyağı lekesi temizlemek için lekeyi ıslatmak size iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak bunun lekeye hiç bir etkisi olmayacaktır. Çünkü zeytinyağı suyu sevmez ve lekede hiç bir etkileşime girmez. Lekeyi temizlemek için ıslatmak yerine kuru olarak sabun sürmeyi deneyebilirsiniz. Sabun ile lekeyi ovduğunuzda eser kalmadığını göreceksiniz.

İpek ve Yün Kumaştan Zeytinyağı Lekesi Temizleme

Yünlü ve ipekli kumaşlardan zeytinyağı lekesi temizlemek için leke üzerine tuz ya da talk pudrası dökün. Bu maddeler fazla zeytinyağını emerek kumaştan uzaklaştıracaktır. İkinci aşama olarak temiz bir bezi ıslatıp leke üzerini ovalarak çıkarın. Daha sonra tinerli ya da benzinli bez ile leke üzerini silin. En son kumaşın lekeli kısmı üzerine ve altına kağıt havlu koyup ütüleyin. Leke yok olmuş olacaktır.

Kadife Kumaştan Zeytinyağı Lekesi Temizleme

Kadife kumaş üzerindeki zeytinyağı lekesini çıkarmak için kumaşın tersini çevirin. Tersinden benzin ya da tinere batırılmış bir bez ile tamponlayın. En son leke üzerine nemli bir bez koyup ütüleyerek lekeden tamamen kurtulun.

Koltuk Kumaşından Zeytinyağı Lekesi Temizleme

Koltuk döşemeler ya da başka döşeme kumaşlarından zeytinyağı lekesini çıkarmak için ilk olarak üzerine bol miktarda talk pudrası dökün. Ardından bir saat bekleyin. Süre sonunda kumaş fırçası ile leke üzerini fırçalayın. En son saten kumaş döşemeleri için amonyaklı bir pamuk ile tampon yapar gibi leke üzerini silin. Diğer kumaş türleri için aynı işlemi tiner ile yapabilirsiniz.

Halıdan Zeytinyağı Lekesi Temizlemek

Halı üzerinden bu lekeyi temizlemek için de tıpkı kumaşlardaki gibi farklı malzemeler ve yöntemler kullanılabilir. Halı üzerinden zeytinyağı lekesi çıkarmak için halının yünlü ya da normal halı olmasına dikkat edilmesi yeterlidir.

Yünlü Halıdan Zeytinyağı Lekesi Temizleme

Yünlü halılarda meydana gele lekeler zeytinyağı lekeleri için tiner ya da benzinden yararlanılabilir. Bu maddeden biri ile halının lekeli bölgesini silin. Ardından temiz ve kuru bir bez ile leke üzerini silin. Ovarak yaptığınız bu silme işlemi halının tamamen temizlenmesini sağlayacaktır.

Normal Halıdan Zeytinyağı Lekesi Temizleme

Normal halıda meydana gelen zeytinyağı lekesi için leke üzerine bol miktarda karbonat dökün. Karbonatı iyice yedirene kadar leke üzerini ovun. Bu işlemin ardından halıyı kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra fırçalayarak lekeyi halı üzerinden çıkarın.

Yazımızı beğendiyseniz Kahve Lekesi Nasıl Çıkar yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: