Bebeğin Acıktığı Nasıl Anlaşılır
Genel

Bebeğin Acıktığı Nasıl Anlaşılır

Bebeğin acıktığı nasıl anlaşılır? sorusunun cevabı deneyimli anneler tarafından bilinse de ilk kez anne olanlar başlarda bebeğin aç olup olmadığını anlamakta zorluk yaşayabilirler. Yeni doğan bebekler sık beslenmeye ihtiyaç duyarlar. 2 ila 3 saatte bir beslenmeleri gerekmektedir. Anneyi emen bebekler yediklerini daha çabuk sindirirken, mama ile beslenen bebeklerde sindirim daha yavaş olmaktadır. Yeni doğan bebekler ilk zamanlarda isteklerini anlatamayacakları için ister mama ister anne sütü olsun en fazla 3 saatte bir beslenmeleri gerekmektedir. Anneler bebekleri büyüdükçe onları gözlemleyerek de aç olup olmadıklarını anlayabilirler. Bebeklerin aç olduklarının belirtisi olarak yaptıkları bazı hareketler vardır, bunları dikkatli gözlemlediğinizde bebeğinizin acıktığını zamanında anlayarak onun karnını doyurabilirsiniz.

Bebeklerde Açlık Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerin acıktığının başlıca belirtileri ağzını şapırdatması, dudaklarını emmesi, ağzını açıp kapaması ve ellerini sürekli ağzına götürmesidir. Bebeğiniz bunlardan birini yapıyorsa büyük ihtimalle karnı acıkmıştır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin karnı acıktığında, kucakta iken ağzını göğsünüze doğru götürerek emmeye çalışabilir. Dil çıkarma, kıvranma ve ağlama da bebeğinizin acıktığının bir göstergesi olabilir. Bebek uykudan uyandığında ağlıyorsa büyük ihtimalle acıkmış olabilir. Böyle bir durumda zaman kaybetmeden bebeği emzirerek ya da mama ile besleyerek yatışmasını sağlayabilirsiniz. Bebeklerin çoğunda acıktığı zaman bu belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında bebeğinizi dikkatli bir şekilde gözlemleyerek karnı acıktığında ne tür davranışlar yaptığına dikkat ederek onu zamanında doyurabilirsiniz.

Bebeklerde açlık belirtileri konusundaki en önemli detay annesini emen bebeklerin mama ile beslenen bebeklere oranla daha çabuk acıkacağıdır. Bebekler acıktığı zaman ilk etapta ağlamazlar, ağız şapırdatma ya da parmak emme gibi açlık belirtilerini gösterirler. Tüm bunlara rağmen karınları doyurulmuyorsa o zaman ağlamaya başlarlar. Bebeği doyurma konusunda geç hareket ederseniz bebek açlıktan dolayı mızmız ve huzursuz olabilir. Böyle bir durumda emzirirken daha fazla hava yutabilir ve bu da bebeklerde gaz sancısı ve kusmaya neden olabilir. Böyle bir olumsuzluk yaşamamak için bebeğin karnını zamanında doyurmaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bu yazımızda bebeğin karnının acıktığı nasıl anlaşılır sorusunun cevabını sizlerle paylaştık. Bebeğinizin zamanında karnının doyması ve keyifli olması için açlık belirtilerine dikkat etmeli ve acıkan bebeğinizi vakit kaybetmeden doyurmaya özen göstermelisiniz.

Yazımızı beğendiyseniz sitemizin diğer yazılarına da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: