Şok Diyetin Zararları
Diyet

Şok Diyetlerin Zararları

Kısa sürede kilo vermeyi hedefleyen ve düşük kalorili menüler içeren diyetler, şok diyet olarak adlandırılmaktadır. Uzmanların tüm uyarılarına rağmen hala kilolarından şikayetçi olan birçok kişi sağlığını riske atma pahasına bu tür diyetler yapmaya çalışmaktadır. Yaz aylarında tatile çıkmayı planlayan bayanlar mayo ve bikinilerinin içinde daha zayıf görünebilmek için bu diyetlere daha çok başvururlar. Bu nedenle biz de bu konuyu gündemimize getirmenin tam zamanı olduğunu düşünerek şok diyetlerin zararları konusuna değinmek istiyoruz.

Şok Diyetlerin Zararları Nelerdir

Şok diyetler sağlığa, bedene ve ruha indirilen ağır bir darbe olmaktadır. Sağlıklı kilo verme yöntemleri ile hiçbir şekilde bağdaşmayan bu tip diyet programları her ne sebeple olursa olsun uygulanmamalıdır. İnsan daha sağlıklı olmak ve daha formda görünmek için kilo vermek ister. Fakat şok diyetler tek tip gıda alımına dayandığı için vücut ihtiyacı olan vitamin ve minerallerden mahrum kalır. Bunun sonucunda da vücut hastalıklara karşı daha savunmasız hale gelir. Basit bir soğuk algınlığının iyileşmesi bile normalden daha uzun zaman alır. Zayıflayan savunma mekanizması nedeniyle birçok tehlikeli hastalık için de elverişli bir ortam oluşur.

Yetişkin bir bireyin günlük kalori ihtiyacı ortalama olarak 1000 ila 1400 kalori arasındayken, şok diyetlerin çoğunun günlük 500 ila 600 kalori arasında bir beslenme programı içerdiğini göz önüne aldığımızda, bu durumun günlük hayatımızı olumsuz yönde etkileyeceği açıkça ortadadır. Günlük ihtiyacın çok altında kalori aldığımızda gün içinde enerjimiz düşer ve yaptığımız işe konsantre olamayız. Hatta günün ortasında kendimizi çok bitkin ve yorgun hissetmeye başlarız çünkü vücudumuz aldığı çok düşük enerjiyi o ana kadar harcamış olur. Şok diyetlerin meydana gerirdiği enerji eksikliği bedenenimizin ve beynimizin fonksiyonlarını yavaşlatır.

Şok diyet yapanlarda meydana gelen ani kilo kaybı vücudun genel dengesini bozar. Çoğu organ düzenli çalışamadığı için zarar görür ve bu zararların telafisi kilo vermekten çok daha zordur. Bunun yanı sıra vücudun görünümünde de bir takım değişiklikler meydana gelir. Fakat bu değişiklikler çoğu zaman kilo veren kişiyi memnun edecek değişimler değildir. Ani ve aşırı kilo verme sonucunda vücudun çeşitli bölgelerinde çökme ve sarkmalar meydana gelir. Bunlar da insana daha bitkin, hatta olduğundan daha yaşlı bir görünüm verir.

Şok Diyetler Neden Yapılmamalı

Şok diyetler sonucunda ortaya çıkan vitamin eksikliği nedeniyle saçlar, tırnaklar ve cilt sağlıklı görünümünü yitirir. Tırnaklar daha zayıf ve güçsüz bir hale gelirken, cilt ve saçlar da daha sağlıksız ve mat bir görünüm alır. Çeşitli cilt sorunları ortaya çıkar ve bunları gidermek de uzun bir çaba gerektirir.

Şok diyetlerin yapıldığı sırada meydana gelen kilo kaybı vücuttaki su ve kas kaybıdır. Tartıya çıkıp da kilo vermiş olduğunu görenler buna sevinmeden önce bir kez kiloların hangi bölgelerden eksilmiş olduğuna bakmalıdır. Şok diyet yaparak kilo verenlerde asıl rahatsızlık veren yağ tabakaları hala yerli yerinde durmaktadır. Forma girmek için kendine işkence etmek ve sağlığını riske atmak pahasına şok diyet yapanlar, fit görünmek için diyetisyen kontrolünde sağlıklı bir beslenme programı uygulamaları gerektiğini unutmamalılar.

Şok diyetlerin en büyük zararlarından birisi de insanı strese sokmasıdır. Kilo vermeyi kafasına koyan ve bunun için tehlikeli bir uygulamaya başvuranlar illa ki kilo vereceğim diye kendilerini şartlandırdıkları için aşırı stres yaşayarak, mutsuz olmaktalar. Sürekli tartıya takılı kalan düşüncelerle insanın rahat ve mutlu bir yaşam sürmesi mümkün değildir.

Şok diyetle kilo vermek mümkün olsa bile çoğu kişi diyeti sonlandırdıktan sonra vermiş olduğu kiloları fazlasıyla geri almaktadır. Bu nedenle uzmanlar kilo vermek isteyenlere şok diyetlerle sağlıklarını riske atmak yerine, sağlıklı beslenme prensibine dayanan beslenme programları uygulayıp, düzenli olarak spor yaparak kilo vermelerini öneriyorlar.

Şok diyetlerin zararları basite indirgenemeyecek kadar önemli sağlık sorunlarına neden olabileceği için kilo vermek isteyenlere önce sağlık prensibini göz önünde bulundurmalarını tavsiye ediyoruz.

Yazımızı beğendiyseniz Ketojenik Diyetin Zararları konumuza da göz ayabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir