Karton Saat Yapımı

Kartondan-Saat-Yapimi

Karton saat yapımı okul öncesi ve birinci sınıf aktiviteleri arasında yer alan bir çalışmadır. Evde bulunan malzemeler ile kısa sürede hazırlayabileceğiniz bu saat ile çocuğunuzun gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. Saati yapım aşamasında çocuğunuzdan yardım alarak hayal gücünü ve el becerisini geliştirmesine katkı sağlarken, kendi yaptığı saat ile zaman dilimlerini öğrenmesini de sağlayabilirsiniz. Kendi hayal gücünüz ve çocuğunuzun hayal gücüne göre karton saat yapımı çalışmasının detaylarına gelin birlikte bakalım…

Karton Saat Yapımı

Karton saat yapmak için evde bulunan her hangi bir kartonu kullanabilirsiniz. Eğer evinizde karton yok ise mukavva ile de aynı saati hazırlayabilirsiniz. Biz örnek çalışmamızda küçük bir kutudan yardım aldık. Bu küçük kutunun üst tarafını keserek çıkardık. Kartonun büyüklüğüne göre bir yemek tabağı ya da pasta tabağı ile yuvarlak bir şekil çizin. Makas yardımı ile bu yuvarlağı kesin. Kestiğiniz bu parça saati oluşturacaktır.

Saat üzerinde yer alması gereken akrep ve yelkovan için iki parça kesin. Saatin büyüklüğüne göre bu parçaların birini daha uzun diğerini daha kısa olacak şekilde ayarlayın. Uç kısımlarını rakamları daha rahat göstermesi için ok şeklinde sivreltin. Akılda kalması için kısa kolun üzerine akrep, uzun kolun üzerine yelkovan yazabilirsiniz. Saat üzerine belirli aralıklar ile 1’den 12’ye kadar rakamları yazın. Öğleden sonraki dijital saat okunmasını göstermek için 13, 14 şeklinde küçük olarak da rakamların altına yazabilirsiniz.

Saat başı, yarım saat ve çeyrek saatleri gösteren 12, 3, 6 ve 9 rakamlarını isterseniz daha büyük ve belirgin şekilde yazabilirsiniz. Hazırladığınız akrep ve yelkovanı bir toplu iğne ya da raptiye ile saatin tam ortasına tutturun. İşte karton saatiniz hazır bile…

Kartondan basit saat yapımı çalışmasını bu şekilde bitirebilirsiniz. İsterseniz de bizim çalışmamızda yaptığımız gibi karton kutunun diğer kısmına monte ederek kullanabilirsiniz. Saati hazırladıktan sonra kenarlarını ve üzerini süsleyebilirsiniz. Bu aşamada eva, karton, renkli kağıt, boya, pul gibi farklı malzemeler ile süsleme yapabilirsiniz. Süslemeleri yaparken çok fazla dikkat çekici olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde saatleri öğrenmek yerine çocuğun dikkati süslemelere yoğunlaşabilir. Karton saat yapımı detaylarını aşağıdaki videodan daha detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz sitemizin diğer yazılarına da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir