Spiral Makrome Anahtarlık Yapımı

Makrome Spiral Anahtarlık

Spiral makrome anahtarlık yapımı kolay olduğu kadar eğlenceli bir çalışmadır. Kendi el emeği ile anahtarlık hazırlamak isteyenler ya da bu alanda satış yapmak isteyenler için en popüler modellerden birisidir. Yapım aşamasının kolay olmasının yanında az malzeme gerekmesi de bu anahtarlıkların popülerliği arttırmıştır. Siz de sevdikleriniz, kendiniz ya da satış yapmak için makrome anahtarlık modeli arıyorsanız, spiralden yana tercihinizi yapabilirsiniz.

Spiral Makrome Anahtarlık Yapımı

Spiral makrome anahtarlık yapmak için evinizde bulunan malzemeleri kullanabilirsiniz. Eski bir anahtarlık klipsi ya da artık makrome ipleri ile bu modeli hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız anahtarlıkları satmayı düşünüyorsanız hepsinin aynı uzunlukta olması için bitirme aşamasında bir tanesine göre ölçüm yapmanızı öneririz. Eğer davetiye gibi bir kart ile birlikte sahiplerine ulaştıracaksanız, anahtarlık boyutunuzun kart ile uyumlu olmasına dikkat edin.

Gerekli Malzemeler

  • 2 adet 3 ya da 4 mm 70 cm uzunluğunda taranabilir makrome ip
  • 1 adet anahtarlık klipsi
  • Makas
  • Bağlama ipi
  • Tarak

Anahtarlığın Yapılışı

Anahtarlığı hazırlamak için kestiğiniz ipleri bir tarafı 20 cm, diğer tarafı 50 cm olacak şekilde katlayın. Katladığınız ipleri anahtarlık klipsi içinden geçirip sabitleyin. Sabitleme aşamasında kısa iplerin iç kısma, uzun iplerin dış kısma gelmesine dikkat edin. İpleri sabitledikten sonra klipsi düz bir zemin üzerine sabitleyin. Ortadaki iki kısa ipi de yine bant yardımı ile düz zemine sabitleyin. Uzun ipleri sabitlediğiniz kısa iplerin üzerinden örmeye başlayın.

Spiral model için hep sağdan ya da hep soldan kare düğüm atarak örme yapmanız gerekir. Anahtarlık istenilen uzunluğa gelince elinize alıp dönüşleri düzeltebilir, daha spiral bir görüntü elde edilmesini sağlayabilirsiniz. Düzeltme işleminden sonra alt kısmı bağlamak için istediğiniz bir ipi kullanabilirsiniz.

Makrome anahtarlığı bağladıktan sonra uç kısımlarını bir tarak ile tamamen açılana kadar tarayın. Ardından tüm ipler aynı uzunluğa gelecek şekilde kesin. Örnek çalışmada biz 4 mm kalınlığında taranabilir makrome ipi kullandık, ancak siz 3 mm kalınlığında da kullanabilirsiniz.

Kolay makrome anahtarlık yapımı için Youtube kanalımızda yer alan videoyu izleyebilirsiniz. Eğer çalışmamızı beğendiyseniz Makrome Bileklik Modeli yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir