Evde Kitap Ayracı Nasıl Yapılır

Evde-Kitap-Ayracı-Nasıl-Yapılır

Evde nasıl kitap ayracı yapılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunuzun cevabını bulabilirsiniz. Kitap okumayı seviyorsanız kendi yapacağınız kitap ayracını kullanmak isteyebilirsiniz. Dışarıdan baktığınızda kitap ayracı yapmak zor gibi görünebilir. Aslında bu konuda uygulayabileceğiniz çok kolay kendin yap çalışmaları bulunmaktadır. El becerinize ve kullanacağınız malzemeye göre farklı kitap ayraçları yapmanız mümkün. Kendiniz ya da sevdikleriniz için güzel bir kitap ayracı yapmak isterseniz bu konudaki örnek çalışmaları aşağıda bulabilirsiniz.

Evde Kitap Ayracı Nasıl Yapılır

Günümüzde keçe, el işi kağıdı, fon kartonu, eva kağıdı gibi birçok farklı malzeme kullanılarak kitap ayracı yapılabilmektedir. Kitap ayraçları cetvel şeklinde uzun olabileceği gibi sadece kitabın üst kısmına tutturulabilecek küçük parçalar halinde de olabilir. Bazı kitap ayraçları da ataç şeklinde olmaktadır. Nasıl bir kitap ayracı yapacağınız sizin zevkinize bağlıdır.

El İşi Kağıdından Kitap Ayracı

el-işi-kağıdından-kolay-kitap-ayracı-yapımı
el-işi-kağıdından-kolay-kitap-ayracı-yapımı

Bir kartonun üzerine istediğiniz boyutta çay ya da kahve fincanı çizin. Daha sonra bunu makas ile kesin ve üzerine istediğiniz renkte el işi kağıdı yapıştırın. Kare şeklinde sallama çay şeklinde bir parça yapın. Bunu bir ip yardımı ile fincana yapıştırarak kitap ayracı yapımını tamamlayın.

Fon Kartonundan Kitap Ayracı

fon-kartonundan-kitap-ayracı
fon-kartonundan-kitap-ayracı

İstediğiniz renkte bir fon kartonunu cetvel şeklinde kesin. Başka bir renk fon kartonu ile küçük bir yıldız figürü yapın. Bunu kitap ayracının bir kenarına yapışkan ile tutturun. Kitap ayracının diğer tarafına kağıt deleceği ile bir delik açın. Bu delikten bir ip geçirin ve ipin ucuna da bir küçük yıldız yaparak takın.

Gazete Kağıdından Kitap Ayracı

gazete-kağıdından-kitap-ayracı
gazete-kağıdından-kitap-ayracı

Bir gazete kağıdını katlayarak bunu kalp şekline getirerek çok güzel bir kalpli kitap ayracı yapmanız mümkün. Bu şekilde küçük kitap ayraçları şık ve kullanışlı olduğu için son dönemlerde sıkça bu tür kendin yap uygulamaları yapılmaktadır.

Keçe Kitap Ayracı

keçe-kitap-ayracı
keçe-kitap-ayracı

Keçe kitap ayraçları çok şık göründüğü için siz de evde keçe kitap ayracı yapmayı deneyebilirsiniz. Bir şablon yardımı ile keçenin üzerine figürü çizin. Daha sonra bunu makas ile keserek çıkarın. İnce bir kurdelenin ucuna bu figürü dikin. Diğer tarafa da başka figürler yapıp bunları da güzelce dikerek kitap ayracı yapımını tamamlayın.

Örgü Kitap Ayracı

örgü-kitap-ayracı
örgü-kitap-ayracı

Evde kitap ayracı yapımı konusundaki son örneğimizde ise örgü kitap ayracı yapımı var. Tığ ile uzun ince bir parça örerek bunu kitap ayracı olarak kullanabilirsiniz. İsterseniz tığ ile hayvan figürlü kitap ayraçları da örebilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz Kalpli Ataç ile Kitap Ayracı Yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.