Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar

Saç-Boyası-Lekesi-Nasıl-Çıkar

Saç boyası lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı, saçlarını evde boyayan kadınların en çok merak ettiği sorulardan birisidir. Her ne kadar dikkat edilse de evde saç boyama sırasında yaşanabilen kazalar, mobilya, kıyafet ya da halı üzerinde lekelenmeye sebep olur. Bu durumlarda panik yapmadan yazımızın devamında sizlerle paylaştığımız yöntemleri uygulayarak kıyafet, halı ya da koltuğunuzda leke kalmasını önleyin.

Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar

Evde saç boyama işlemi sırasında eşyaların dışında yüz ve ellerde de lekeler olabilir. Boyama işlemi sırasında yüzde leke olmaması için alın ve şakaklarda saçların bitim yerlerine vazelin sürebilirsiniz. Ellerinizde boya kalıntısı oluşmaması içinse boyama işlemini ince eldivenler ile yapmanız gerekir.

Saç Boyası Lekesini Kıyafetten Çıkarma

Saç boyama işlemi sırasında en çok lekelenen eşyaların başında kıyafetler geliyor. Bu nedenle de saç boyası lekesi kıyafetten nasıl çıkar sorusu sıkça merak ediliyor. Boyayan ya da saçları boyanan kişinin üzerinde o an olan kıyafetlere boya sıçraması sonucu oluşan bu lekelere kurumadan müdahale edilmesi gerekir. Leke olduğu an ıslak bir bez yardımı ile leke üzerine sıvı çamaşır deterjanı uygulayın. Leke üzerine fazla bastırmadan uyguladığınız deterjanı soğuk su ile durulayın. Kurumadan kıyafeti her zaman yıkadığınız gibi çamaşır makinesinde yıkayın. Yıkama sonrasında hala kalıntı var ise çamaşır suyu ya da oksijen bazlı kıyafet ağartıcıyı bir kova sıcak su ile seyreltip kullanabilirsiniz. Lekeli olan kıyafeti kovaya basıp bir gece bekleterek yeniden yıkadığınızda büyük ihtimalle leke çıkmış olacaktır.

Saç Boyası Lekesini Koltuk Ve Halıdan Çıkarma

Saç boyası lekesi koltuk ya da halı üzerinde olduğunda yine kurumasına izin vermeden hemen müdahale edilmesi gerekir. İlk olarak temiz bir bez ile leke üzerindeki fazla boyayı alın. Bunu yaparken lekeye fazla bastırmayın ki daha derine işlemesin. Biraz ılık su ile sıvı deterjanı karıştırın. Bu suyun içine temiz bir bezi tamamen bastırın. Bezi ıslak olarak leke üzerine serin. Önce hafif daha sonra bastırarak silin. En son kuru bir bez ile leke üzerinin nemini alın. Leke hala çıkmadıysa aynı işlemi bu sefer sulandırılmış beyaz sirke ile tekrar edin. Leke çıktıktan sonra üzerini su ile durulayıp kurumaya bırakın.

Saç boyası lekesi halıdan nasıl çıkar başlığı altında verdiğimiz uygulamayı isterseniz izopropil alkol ile de yapabilirsiniz. Ancak bu ürünün leke ağartma özelliği vardır. Koltuk ve halılara uygulamadan önce görünmeyecek bir yerlerine küçük miktarda uygulayıp renginde solma olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.

Yazımızı beğendiyseniz benzer konu olan Saç Boyası Elden Nasıl Çıkar yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir