Evde-Leblebi-Yapımı
Mutfak,  Pratik Bilgiler

Evde Leblebi Yapımı

Evde leblebi yapımı az malzeme ile nefis tatlar yaratmak isteyenler için hoş bir tariftir. Hem çocukların, hem yetişkinlerin severek tükettiği kuruyemişlerden olan leblebinin farklı çok sayıda çeşidi vardır. Baharatlı, tuzlu, kırık, sade olarak çeşitlendirilen leblebinin bugün evde nohut ile yapılan türünü sizlerle paylaşacağız.

Evde Leblebi Yapımı

Leblebi sevenlerin mutlaka ilgisini çekecek olan bu yöntemi, daha önce hiç mutfağa girmeyenler bile kolay bir şekilde hazırlayabilir. Evde leblebi yapmak için nohut ve biraz tuz kullanmak yeterli. Fırında ya da kalın tabanlı tava içinde nohutları kavurarak ev leblebisi hazırlanabilir. Şimdi detaylı olarak her iki yöntemi de sizlerle paylaşıyoruz.

Tavada Leblebi Yapımı

Tavada leblebi yapımı için nohutların haşlamanız gerekmez. Yapmak istediğiniz leblebi miktarına göre nohut miktarını ayarlayın. Uygun büyüklükte bir tencere içine nohutları koyup üzerine sıcak su ekleyin. Tencere kapağını kapatıp bir gece bu şekilde bekletin. Ertesi gün nohutların suyunu süzün. Temiz bir havlu ya da bez ile kurulayın. Yapışmaz, yanmaz, kalın tabanlı bir tava içine nohutları alın. Bu aşamada her hangi bir yağ ya da başka madde eklemenize gerek yok. Ocağın büyük gözünde kısık ateşte sürekli karıştırarak  nohutları kavurun. Nohutlar kavrulmaya başlayınca damak tadınıza göre istediğiniz kadar tuz ilave edin. Karıştırarak kavurmaya devam edin. Leblebi görüntüsü alınca ocaktan alıp servis edebilirsiniz.

Fırında Leblebi Yapımı

Daha yumuşak ve farklı lezzette leblebi hazırlamak için fırın kullanabilirsiniz. Bu yöntem için nohutları yine bir gece önceden suda ıslatıp hafif yumuşamasını sağlamanız gerekir. Ertesi gün nohutların üzerini biraz geçecek kadar su ekleyip kısık ateşte nohutlar yumuşayıncaya kadar yaklaşık 20 dakika kadar haşlayın. Haşlanan nohutların suyunu süzün ve temiz bir bez ya da havlu üzerine alın. Üzerinin kabuklarını eliniz ile çıkarın. Ardından pişirme kağıdı serili fırın tepsisi üzerine nohutları yayın. Aroma katmak için tuz, karabiber, sarımsak tozu, limon kabuğu ya da farklı malzemeler isterseniz ekleyin. Malzemeler nohutlar ile karışana kadar çevirin. Fırını 200 dereceye ayarlayın. Her 5 dakikada bir fırından nohutları çıkarıp spatula yardımı ile çevirin. 25-30 dakika kadar bu şekilde fırınlayın. Süre sonunda leblebiler hazır olacaktır .

Evde leblebi nasıl yapılır sorusunun farklı iki cevabını sizlerle paylaştık. Sizde bu yöntemler ile evde leblebi hazırlayabilir, sevdiklerinizle birlikte tüketebilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz Sakarin Nedir yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir