Hangi Çorba Kaç Kalori

Hangi-Çorba-Kaç-Kalori

Ana yemeklerden önce midenin kendini asıl yemeğe hazırlaması için tüketilen çorbalar, düşük kalori değerlerinden dolayı diyetlerde de sıkça yer alıyor. Kullanılan malzemelerin miktarı ve kalori değerlerine göre çorbaların da kalori değeri düştüğü ya da yükseldiği için hangi çorba kaç kalori sorusunun cevabı merak ediliyor. Biz de bugün bu sizler için bu sorunun cevabını araştırdık. İşte elde ettiğimiz sonuçlar…

Hangi Çorba Kaç Kalori

Ana yemek öncesi mideyi alıştırmak için tüketilen çorbalar, yörelere göre değişik malzemeler ile hazırlanıp servis edilebiliyor. Farklı lezzette çok sayıda çorba arasından sizler için Türk damak tadına yer etmiş çorbaların kalori değeri hakkında bilgi vermek istiyoruz. Türk mutfağında en çok tüketilen çorbaların kalori değeri aşağıdaki şekildedir.

Tavuklu çorba kaç kalori : Tavuklu çorba, yağ bakımından diğer çorbalardan daha yüksek değere sahiptir. Bu nedenle kalori bakımından da diğer çorbalara göre yüksek değeri vardır. 1 kase tavuklu çorba yaklaşık olarak 132 kalori değerine sahiptir.

Yayla çorbası kaç kalori : Yoğurt, pirinç, un, yumurta bileşenlerinden oluşan yayla çorbası, geleneksel yemeklerimiz arasındadır. 1 kase yayla çorbası yaklaşık olarak 99 kaloridir. Glisemik indeksi yüksek olan bu çorbayı ekmek ile tüketmek fazla kilo almaya neden olabilir.

Kelle paça kaç kalori : Diyet çorbaları arasında olmayan kelle paça çorbasının kalori değeri oldukça yüksektir. 1 kase kelle paça çorbasının kalori değeri yaklaşık olarak 330 kaloridir.

Salçalı Çorbaların Kalorisi

Ezogelin çorbası kaç kalori : Besleyiciliği oldukça yüksek olan ezogelin çorbasının ana malzemeleri mercimek ve bulgurdur. Orta boy bir kase ezogelin çorbası 56 kalori değerindedir. Çorba, sahip olduğu kalori değerinin %56’sını içeriğindeki karbonhidratlardan alır.

Domates çorbası kaç kalori : Pratik ve lezzetli olduğu için çoğu yemek menüsünde yer alan domates çorbası, diyet menülerinde de yer alıyor. Süt ile hazırlanmış bir kase domates çorbası yaklaşık 67 kaloridir. C vitamini açısından yüksek değeri bulunan domates çorbası özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmak için tercih edilir.

Mercimek çorbası kaç kalori : Hem yetişkinler, hem çocuklar tarafından çok sevilen mercimek çorbası, her damak tadına uygun. Vejeteryanların da severek tükettiği mercimek çorbasının 1 kase kalori değeri yaklaşık 138 kaloridir.

Yukarıda en fazla tüketilen çorbalar hakkında çorba kaç kalori sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Sizler de severek tükettiğiniz bu çorbaların kalori değerlerine göre miktarını belirleyip kilo kontrolü yapabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz Tavuk Kaç Kalori yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap hobi çalışmaları için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.