Gözlük Camı Nasıl Temizlenir

Gözlük Camı Nasıl Temizlenir

Gözlük camı nasıl temizlenir sorusunun cevabı hepimiz için önemli. Güneş gözlüğü ya da normal gözlük kullandığımız zaman göz sağlığımız ve görüş netliği açısından bunların her zaman temiz olması gerekmektedir. Bazen dışarıdayken acil olarak bu camları temizlemek için bazı ıslak mendiller ya da kağıt mendil gibi sert nesneler kullanabiliyoruz. Bu tür durumlar gözlük camının çizilmesine neden olur. Dışarıda acilen gözlüklerin camlarını silmeniz gerekiyorsa bunun için kullanılan özel bezlerden tercih etmelisiniz. Aksi halde camlarda meydana gelen çizikler yüzünden gözlüğünüz kullanılamaz hale gelir. Aşağıda vereceğimiz pratik bilgiler sayesinde evde gözlük camlarınızı güvenli bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Gözlük Camı Nasıl Temizlenir

Gözlük kullanan kişilerin bunların camını silmek için kullandıkları bazı yöntemler mevcuttur. Ne yazık ki bu yöntemlerden bazıları güvenilir değildir. Siz de gözlük camlarınızı temizlerken bunların çizilmesinden şikayetçi iseniz aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Sabunlu Su ile Gözlük Camı Temizleme

Evde gözlük camı temizlemenin en kolay ve etkili yollarından birisi sabunla temizlemektir. Gözlük camlarınızı düzenli olarak sabunlu su ile temizleyerek, gözlüğünüzün daha temiz ve parlak olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey gözlük camınızı sabunlu ile güzelce yıkamak. Bunu yaptıktan sonra gözlüğün saplarını da sabunlu su ile yıkayın. Daha sonra sabundan arınana kadar iyice durulayın ve bir kağıt havlu üzerinde kurumaya bırakın. Bu uygulamayı yaparken gözlük camının çizilmemesi için sabunlu suyu cama hafifçe ovarak uygulamalısınız.

Mikrofiber Bez ile Gözlük Camı Temizleme

Gözlük camlarınız tozlandığı zaman mikrofiber bez kullanarak bunu kolay bir şekilde temizlemeniz mümkün. Bezi ıslatmadan sadece hafif bir şekilde camın üzerine sürerek temizleme işlemini yapabilirsiniz.

Temizleme Spreyi

Bu saydığımız yöntemlerin dışında gözlükçüden alacağınız temizleme spreyi ile de gözlük camınızı evde kolay bir şek
ilde temizlemeniz mümkün. Arıca güvenilir yerlerden alacağınız gözlük camı temizleme aparatı da bu konuda işinizi kolaylaştırır.

Gözlük Camının Çizilmemesi için Nelere Dikkat Edilmeli

Gözlük camını çizmemek için biraz dikkatli davranmanız yeterlidir. Camını temizlerken yapacağınız herhangi bir yanlış uygulama, çizilmesine neden olur. Camın çizilmesi görüntü kalitesini düşüreceği için bu konuda dikkatli olmalısınız. Gözlük camı temizlemek için kesinlikle gazete kağıdı, naylon kumaş, kağıt gibi sert bezlerle silmeyin. Bazen camları acilen temizlemek için pantolon ya da gömlek kullanılmaktadır. Bu kıyafetlerin kumaşları sert olduğu için camları çizebileceğinden bu tür yanlış uygulamalardan kaçınmalısınız. Gözlük camında fazla kir ve toz birikmişse bunları bezle temizlemeye çalışmak camın çizilmesine neden olur. Böyle durumlarda ilk önce gözlük camını yıkayın ve sonrasında temiz yumuşak bir bezle silin.

Bu yazımızda gözlük camı temizleme yöntemleri hakkındaki püf noktalarını sizlerle paylaştık. Güneş gözlüğü ve normal gözlüklerinizi güvenli bir şekilde kullanabilmek için bu ayrıntıları göz ardı etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Yazımızı beğendiyseniz Akıllı Telefon Ekranı Nasıl Temizlenir yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.