Makrome Tüy Yaprak Yapımı

Makrome Tüy Yaprak Yapımı

Makrome tüy yaprak yapımı ile eviniz için harika bir dekor hazırlayabilir ya da anahtarlık hazırlayabilirsiniz. Evinizi güzelleştirmek ya da sevdiklerinize hediye etmek için bu çalışmayı yaparken evde bulunan malzemelere göre değişiklik yapabilirsiniz. Herkesin çok kolaylıkla yapabileceği bir çalışma olan makrome yaprak yapımı çalışmasının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Siz de hayal gücünüzü kullanarak değişik tasarımlı makrome yapraklar hazırlayabilirsiniz.

Makrome Tüy Yaprak Yapımı

Makrome tüy yaprak hazırlamak için taranabilir özellikli ipler kullanmanız gerekir. Bunun için özel taranabilir makrome iplerden kullanabilirsiniz. Örnek çalışmada 4 mm kalınlığında ip kullanılmıştır. Sizler 3 mm kalınlığında da kullanabilirsiniz. Hazırlayacağınız yaprağı dekor amaçlı kullanacaksanız daha uzun ve geniş yapabilirsiniz. Geniş olması için kısa olarak verdiğimiz ölçüleri daha uzun olarak ayarlayabilirsiniz. Anahtarlık için daha küçük ölçülerde ipler kullanabilirsiniz.

Makrome Tüy Yaprak için Malzemeler

  • Anahtarlık klipsi
  • 1 adet 32 cm ip
  • 12 adet 18 cm ip
  • Makas
  • Tarak

Makrome Tüy Yaprak Yapılışı

Makrome yaprak için ilk olarak anahtarlık klipsine uzun ipi ikiye katlayarak takın. Sabitlemek için ipin iki ucunu katlama yerinde oluşan yuvarlak boşluktan geçirin. İpin iki ucunu aşağı doğru çekin ve oluşan düğümü yukarı doğru çekerek sabitleyin. Anahtarlık klipsini de bir bant ya da raptiye ile düz bir zemine sabitleyin.

Kısa iplerden birisini alın. İkiye katlayın. Sabit ipin altına enlemesine ve ortalı olarak yerleştirin. İkinci ipi de ortadan ikiye katlayın. İlk ipin katlama yerinin tersine gelecek şekilde bu sefer ortadaki sabit ipin üzerinden ikinci ipi konumlandırın. İplerin katlama yerleri ile uç kısımları birbirlerine ters olacak şekilde konumlandırın. Bu konumda uç ipleri yuvarlak yerlerden geçirin. Yanlara doğru çekerek düğümleyin. Attığınız düğümlü ipleri sabit ipin üzerinden kaydırarak yukarı yerleştirin.

Kalan ipleri de aynı şekilde sabit ip üzerine düğümleyerek yerleştirin. Eliniz ile düzeltin. Bir tarak yardımı ile ipi tarayarak açın. Düz bir şekilde ip uzanana kadar taramaya devam edin. En son olarak yaprak şekli vermek için makas ile iplerin uç kısımlarından kesin.

Makrome tüy yapımı detayları için Youtube kanalımızda yer alan videomuzu izleyebilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz sitemizin diğer yazılarına da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.