Fon-Kartonundan-Cetvel-Yapımı
Kendin Yap

Fon Kartonundan Cetvel Yapımı

Fon kartonundan cetvel yapımı az malzeme ile yapılabilecek eğlenceli ve hoş bir okul öncesi çalışmasıdır. Bu çalışma ile çocuklarınız için renk renk, desen desen cetveller hazırlayabilir, hatta kendi tasarımlarını kendilerinin yapmalarını sağlayabilirsiniz. Hem kız, hem erkek çocuklar için üzerinde sevdikleri desenlerin olduğu ya da isimlerinin yazılı olduğu karton cetvellerin detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Fon Kartonundan Cetvel Yapımı

Fon kartonu kullanarak çocuk cetveli yapmak için ilk olarak çocuğunuzun istediği renklerde fon kartonlarına ihtiyacınız olacak. Genel olarak kızlar pembe, erkekler mavi renkli olarak bu cetvelleri çok sevecektir. Fon kartonundan sonra karton üzerine isim yazmak ve desen çizmek için sim ile yapıştırıcıya ihtiyacınız olacak. En son olarak ise simleri sabitlemek ve cetveli sağlamlaştırmak için koli bandı ile kaplama yapmanız gerekecek. Verdiğimiz genel bilgilerin ardından malzeme listesi ve cetvelin yapımına geçebiliriz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 adet fon kartonu
  • Ölçüm için cetvel
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • Sim
  • Şeffaf koli bandı

Çocuk Cetveli Yapımı

İlk olarak fon kartonunun boyuna göre uzunlamasına kesin. İsim yazmak ya da desen çizmek için cetvelin eninin biraz büyük olması gerekir. Genel olarak boyu 25-30 cm arasında, eni ise 10-14 cm arasında kesebilirsiniz. Kestiğiniz fon kartonunun tek yüzünün her yerini yapıştırıcı ile kaplayın ve enlemesine ikiye katlayarak cetvel şeklini verin. Düzelmesi ve tam yapışması için üzerine eliniz ile bastırın. Cetvelin cm yerlerini diğer cetvel yardımı ile belirleyip işaretleyin. Ardından yapıştırıcı ile yazmak istediğiniz ismi yazıp desenleri çizin. Yapıştırıcı kurumadan her yerine sim dökün. Daha sonra cetveli kaldırıp fazla olan simleri bir kağıt üzerine boşaltın. Artan simleri yeniden kabının içine koyabilirsiniz. Hazır olan cetvelin son aşaması olarak ise üzerinin her yerini bant ile kaplayın. Bu aşamada bantı düz olarak, hiç bir yerinde hava kabarcığı kalmayacak şekilde yapıştırmanız gerekir. İşte, artık yepyeni bir cetveliniz var.

Fon kartonundan cetvel yapımı çalışmasının detaylarını isterseniz Youtube kanalımızda yer alan videodan da izleyebilirsiniz. Bu şekilde birbirinden sevimli ve kullanışlı cetveller hazırlayıp sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz Fon Kartonundan Ahtapot Yapımı çalışmasına da göz atabilirsiniz. Ayrıca bizi Youtube kanalımızdan da takip edip, videolarımızı izlemeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: