Muz Maskesi Tarifleri

Muz Maskesi Tarifleri

Muz maskesi tarifleri, cilt tipi ve cildin ihtiyacına uygun olarak değişik malzemeler kullanılarak hazırlanan maskelerdir. Genel vücut sağlığı için olumlu etkileri olan muz, saç ve cilt sağlığı için de olumlu pek çok etkiye sahiptir. Bu etkileri cilt üzerinde görmek için uygun maske tariflerinin belirlenmesi ve kullanılması gerekir. Bu yazımızda sizlerle farklı cilt tipleri için muz maskesi tarifleri malzemeleri ve yapım aşamalarını paylaştık.

Muz Maskesi Tarifleri

Sebze ve meyveler kullanılarak hazırlanan doğal cilt maskeleri, cilt sorunlarının çözümünde kullanılan en sağlıklı yöntemlerdir. Cilt tipi, yapısı ve sorunlarına göre doğru seçimi yapıldığında harika sonuçlar elde edebileceğiniz muz maskesi tariflerini de evde çok basit şekilde hazırlayıp uygulayabilirsiniz. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sebebi ile cildin daha genç ve pürüzsüz olmasına yardımcı olur. Aşağıda cilt bakımına yardımcı 5 adet muz maskesi tarifini sizlerle paylaşıyoruz.

Canlandırıcı Muz Maskesi Tarifi

Yorgun ciltler için uygun bir muz maskesi tarifidir. Haftada sadece bir kere uygulayarak cildinizi ölü hücrelerden arındırabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 adet büyük boy muz
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Canlandırıcı muz maskesi için ilk olarak muzu çatal yardımı ile püre haline getirin. Sonrasında diğer malzemeler ile birlikte uygun büyüklükte temiz bir kap içine alın. Malzemeleri homojen kıvam alana kadar karıştırın. Maskeyi cildinize uygulamadan önce tamamen makyaj ya da benzeri malzemelerden cildinizi arındırın. Ardından göz ve dudak çevresi hariç diğer bölgelere muz maskesini güzelce sürün. Yaklaşık 20 dakika kadar maskeyi cildinizde bekletin. Sonrasında ılık su ile maskeyi durulayın.

Cilde Parlaklık Veren Muz Maskesi Tarifi

Cilde ferahlık ve canlılık vermek için bu tarif denenebilir. Haftada bir ya da iki kere bu maskeyi cildinize uygulayabilirsiniz. Yağ ve kirden kötü görünen ciltler için etkili olacaktır.

Gerekli Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı süt
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • Yarım muz

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Maske için ilk olarak muzu ezip püre haline getirin. Üzerine süt ile limon suyunu sıkıp karıştırın. Homojen kıvam alan maske karışımını temizlenen cilde uygulayın. 15 dakika kadar bekletin. Sonrasında ılık saf su ile durulayın.

Kuru Ciltler için Muz Maskesi Tarifi

Kuru cilt yapısına sahip olanlar, ciltlerinin ihtiyacı olan nemi sağlamak için muz maskesi tarifi deneyebilir. Bir çok kremden daha fazla etkili olan bu maskeyi cildinizin ihtiyacına göre haftada bir ya da iki haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Yarım su bardağı yulaf
 • 1 çay kaşığı bal
 • Bir adet muz
 • 1 yumurta sarısı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Maske için yulafı haşlayın yumuşasın. Muzu çatal ile ezin. Muz ve yulafı bir kase içine alın. Üzerine bal ile yumurta sarısını ekleyip homojen kıvam alana kadar karıştırın. Maskeyi cildinize uygulamadan önce güzelce temizleyin. Ardından göz ve dudak çevresi hariç diğer bölgelere maskeyi sürün. 20 dakika kadar bekletin. Sonrasında ılık su ile durulayın.

Gözenek Sıkılaştırıcı Muz Maskesi Tarifi

Sağlıklı bir cilt için gözeneklerin sıkı olması gerekir. Akne ve siyah nokta oluşumunun önüne geçmek için gözeneklerin temiz ve sıkı olmasına özen göstermek gerekir. Gözenek sıkılaştırıcı muz maskesi tarifini uygulayarak doğal peeling yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı portakal suyu
 • Bir adet muz
 • 1 çay kaşığı doğal yoğurt

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Maske için muzu soyup püre haline getirin. Diğer malzemeler ile birlikte bir kase içine alın. Homojen kıvam alana kadar karıştırın. Sonrasında cildinizi temizleyin. Temiz cilde maske karışımını peeling yapar gibi sürün. 20 dakika kadar cildinizde bekletip su ile durulayabilirsiniz. Maskeyi haftada bir kere uygulamak yeterli olacaktır.

Siyah Nokta ve Sivilceler için Muz Maskesi Tarifi

Pek çok kişinin cilt sorunlarından olan siyah nokta ve sivilceler için de muz maskesi uygulanabilir. Etkili sonuç almak için maskeyi düzenli olarak uygulamak gerekir. Haftanın belirli bir gününde bu maskeyi uygulayarak kısa sürede gözle görülür şekilde akne ve siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 adet ezilmiş muz
 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal
 • Yarım çay kaşığı karbonat

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Muzu soyup ezin ve bir kase içine alın. Diğer malzemeleri üzerine ekleyin. Homojen kıvam alana kadar karıştırın. Sonrasında göz ve dudak çevresi dışında diğer bölgelere maskeyi sürün. 10 dakika kadar beklettikten sonra cildinizi temizleyin.

Yukarıdaki muz maskesi tariflerini ihtiyacınıza göre cildinize belirli aralıklar ile uygulayabilirsiniz. Maske malzemeleri içinde cildinize zarar veren malzemeler var ise başka bir maskeyi uygulamanız gerekir. Aynı anda değişik maske tariflerini cildinize uygulamanız, maskelerin etkilerini olumsuz yönde etkileyebilir. Bunun için aynı anda birden fazla cilt bakım maskesi uygulamamanızı öneririz. Maskeleri uygulamadan önce mutlaka cildinizi temiz su ile güzelce yıkayın. Göz çevresi ve dudak çevresinin çok yakınına maske uygulamayın. Maskelerin bekleme sürelerini geçirmemeye özen gösterin. Maskeler için kullanacağınız malzemelerin doğal ve taze olmasına özen gösterin. Bu önemli noktalara dikkat ettiğiniz halde maskeyi cildinize uyguladığınızda yan etkisi olursa uygulamayı bitirmenizi öneririz.

Yazımızı beğendiyseniz Cilt Beyazlatıcı Çilek Maskesi yazımızı da inceleyebilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.