Kiraz Sapı Çayı Tarifi

Kiraz Sapı Çayı Tarifi

Kiraz sapı çayı vücutta biriken ödemlerin atılması ve kilo vermek için tüketilebilecek bir doğal çaydır. Kilo vermenin yanında kadınların adet dönemlerinde de daha rahat olmalarını sağlayan kiraz sapı çayı, hazır olarak satın alınan kiraz sapları ile hazırlanabileceği gibi evde de kiraz sapları kurutularak hazırlanabilir. Bu yazımızda sizlerle kiraz sapı çayı tarifi kiraz sapı çayının faydaları ve tüketimi hakkında detayları paylaşacağız.

Kiraz Sapı Çayı Tarifi

Kiraz sapı ile çay da diğer bitkisel çaylar gibi basit bir şekilde demlenir. Bu çayı demlemek için verilen ölçülerde su ve kurutulmuş kiraz sapı kullanılması yeterlidir. Eğer hazırlayacağınız çay ölçülere göre fazla çıkacaksa ya da eksik kalacaksa aynı ölçülerde ekleme ya da eksiltme yaparak kiraz sapı çayı hazırlanabilir.

Gerekli Malzemeler

  • 1 litre su
  • 1 avuç dolusu kurutulmuş kiraz sapı

Hazırlanışı

Kiraz sapı çayı hazırlamak için ilk önce 1 litre suyu kaynatın. Ardından 1 avuç kiraz sapını su içine ekleyin. 10 dakika kadar demlendirin. Süre sonunda hazır olan çayı süzgeç ile süzerek ılık olarak tüketebilirsiniz.

Kiraz sapı çayının aç karnına tüketilmesi, etkisi açısından daha önemlidir. Düzenli tüketimde kısa sürede etkisini gösteren bu çayı günde 2-3 fincan kadar tüketmek yeterlidir. Eğer hamileyseniz ya da emziren anneyseniz günde 2 fincandan fazla tüketmemenizi öneririz.

Kiraz Sapı Çayının Faydaları

Kiraz sapı çayının faydaları saymakla bitmiyor. Düzenli ve fazlasına kaçmadan tüketildiğinde tam etkisin gösteren kiraz sapı çayı özellikle kadınlar için çok faydalıdır. Kiraz sapı çayının bilinen faydaları arasında yer alanlar şunlardır…

  • Böbrek taşlarının vücuttan atılmasına yardımcı olur.
  • Kadınların adet dönemlerinde ödemlerin vücuttan atılmasına ve dolayısı ile daha kolay adet dönemi geçirilmesine yardımcı olur.
  • Karaciğer için faydalıdır.
  • Kolesterolü düşürür.
  • Kanı temizler.
  • Kişiyi sakinleştirir.
  • İdrar yollarını temizleyip enfeksiyon oluşmasını engeller.
  • Lifli bir yapısı vardır ve kabızlığa iyi gelir.

Yukarıdaki faydaların hepsi görülebileceği gibi sadece bazıları da görülebilir. Doğal çaylar arasında yer alan bu çayı tüketmeden önce her hangi bir sorun yaşamamak için doktorunuza başvurmanızı öneririz. Özellikle kronik hastalıkları olanların mutlaka doktor kontrolünde bu çayı tüketmesi gerekir.

Yazımızı beğendiyseniz Ayva Çayı Tarifi yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca hobi ve kendin yap çalışmaları için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.