Pestilin Faydaları Nelerdir

Pestilin-Faydalari-Nelerdir

Pestil, ülkemizde daha çok Anadolu Bölgesinde yapılan, sağlıklı tatlı atıştırmalıklardan birisidir. Değişik meyveler ile farklı yöntemler kullanılarak hazırlanan pestil, hazır olarak kuruyemişçi ya da marketlerde bulunur. Evde de basit yöntemler ile hazırlanabilen pestil sağlık için son derece faydalıdır. Bu yazımızda sizlere pestilin faydaları hakkında detayları verdik. Merak ediyorsanız gelin bir kere de birlikte göz atalım…

Pestilin Faydaları

Pestilin faydaları nelerdir konusuna geçmeden önce kısaca, pestil nedir ondan bahsedelim. Pestil, en kısa tanımı ile meyve özleri ve suyunun kurutulmuş halidir. Yörede yetişen meyvelere göre çeşitleri değişen bu tatlı, sade ya da içine ceviz, fındık, fıstık gibi kuruyemişler ilave ederek hazırlanır. Evde pestil yapmak için hazırladığınız pestil harcını kurutacak uygun alanınızın olması gerekir. Eğer evde hazırlayabilecek durumda değilseniz, güvendiğiniz yerlerden hazır olarak da pestil alıp tüketmenizi öneririz. Verdiğimiz bu kısa bilgilerin ardından faydalarına geçelim.

  • Pestiller yağda eriyen vitaminlerin yanı sıra mineral açısından da zengindir ve vücudun hücrelerini yenilemesine katkı sunar.
  • Pestil sucuk çeşitleri, kışın soğuk günlerinde ihtiyaç duyacağınız enerjiyi fazlasıyla sağlar. Şeker ve nişasta içerdiği için aşırısı zararlı olacaktır.
  • Yapıldığı meyvelere göre farklı besin ögelerini bünyesinde barındıracağından, vücudun birçok sisteminin düzenli çalışması açısından oldukça yararlıdır.
  • Farklı meyvelerden hazırlanabildiği için her pestil türünün kendine göre faydaları da değişik olacaktır.
  • Üzüm ve duttan yapılan pekmez yüksek oranda demir minerali içeriyor. Kan yapıcı özelliği sayesinde kansızlık sorunu yaşayanlar için ideal bir gıdaya dönüşüyor.
  • Kalp ve damar hastalıkları riskini düşürme özelliği vardır.
  • İçeriğindeki pey çok vitamin ve mineral sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı doğal koruma sağlar.
  • Vücudun hormon seviyesinin düzenlenmesinde yardımcı olur.
  • Doku hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Bu sayede yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar.
  • Pestilin içine eklenen kuruyemişler de vücut için faydalıdır.

Pestil nedir faydaları nelerdir sorularının cevaplarına kısaca değindik. Evde hazırlanan ya da hazır olarak satın alınan pestillerin tümü için bu faydalar geçerlidir. Çok faydalı bir besin olmasına karşılık içeriğindeki yüksek şeker oranından dolayı şeker rahatsızlığı bulunan kişilerin doktor önerisi ile kontrollü şekilde tüketmesinde fayda vardır. Şeker hastalığı olmasa bile bu besinin aşırı tüketilmesi rahatsızlanmalara neden olur.

Yazımızı beğendiyseniz Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir