Kağıt-Cüzdan-Yapımı
Kendin Yap

Kağıt Cüzdan Yapımı

Kağıt cüzdan yapımı, sadece bir adet kağıt ile kağıt paralarınızı saklayabileceğiniz bir cüzdan oluşturmanıza yardımcı olur. Renkli ya da beyaz A4 boyutunda kağıtlar ile hazırlayabileceğiniz bu cüzdanları, markete, pazara giderken kullanabilir ya da çocuklarınız için hazırlayabilirsiniz. Sadece katlama yaparak oluşturabileceğiniz kağıttan cüzdanları, renkli bantlar ve değişik renk boyalar ile süsleyerek kişiye özel cüzdan hazırlayabilirsiniz. Çocuklarınız ile birlikte eğlenceli vakit geçirmenize de yardımcı olacak çalışmanın detaylarını gelin birlikte inceleyelim…

Kağıt Cüzdan Yapımı

Kağıt cüzdan oluşturma için farklı bir çok teknik kullanılıyor. Bu tekniklerin değişmesi beraberinde farklı modellerin de ortaya çıkmasına olanak tanıyor. Bu yazımızda sizlerle en kolay şekilde hazırlanan kağıt cüzdan modelinin yapım aşamalarını paylaşacağız.

Gerekli Malzemeler

  • 1 adet A4 kağıdı (renkli ya da beyaz fark etmez)
  • Desenli bant (isteğe bağlı)
  • Renkli boyalar (isteğe bağlı)

Kağıt Cüzdan Yapılışı

Kağıt cüzdan yapmak için ilk olarak A4 kağıdını enlemesine ve boylamasına bir kere ikiye katlayın. Daha sonra kağıdı açın. Bu şekilde kağıtta katlama izi oluşturmuş olacaksınız. Ardından kağıdı uzunlamasına olarak önünüze alın. Alt ve üst taraflarından uçları üçgen gelecek şekilde katlayın. Elde ettiğiniz üçgenlerin uç kısımlarını tabanın orta noktasına gelecek şekilde bir kere katlayın. Aynı işlemi iki uçtaki üçgen için yapın. Ardından kağıdı yan olarak çevirin. Üçgenler içe gelecek şekilde, kağıt orta noktasına yaptığınız katlama noktasının üzerine doğru katlayın. Bu şekilde iki tarafı da katlayın. Bu aşamaya kadar uzun, dikdörtgen bir kağıt elde etmiş olacaksınız. Elde ettiğiniz bu dikdörtgeni enlemesine gelecek şekilde önünüze alın. Yanlarından tam kağıdın orta katlama yerine gelecek şekilde katlayın. Elde ettiğiniz kağıdı katlama yerleri içegelecek, düz yeri dışta kalacak şekilde ikiye katlayın. İşte iki gözlü cüzdanınız hazır bile…

İsterseniz cüzdanınızı bu şekilde kullanabilirsiniz. Kapağının olmasını isterseniz iki gözden birisinin içinde bulunan üçgen kağıdı hafif çekerek çıkarın. Cüzdanın kapağının kapanması için kapanma alanına bir falçata yardımı ile küçük bir çizik atın. Üçgen kapağın ucunu buraya geçirerek kapatabilirsiniz.

Kağıt cüzdanı bu şekilde kullanabilirsiniz. Daha sağlam ve farklı olmasını isterseniz bant yardımı ile cüzdanının yanları ve alt kısmını bantlayabilirsiniz. Farklılaştırmak içinse boyalardan yararlanabilirsiniz.

Kağıt cüzdan nasıl yapılır, sorusunun cevabı için Youtube kanalımda yer alan videoma göz atabilirsiniz. Yazıyı beğendiyseniz diğer yazımız için sitemizde gezebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir