Evinizi Büyük Gösterecek Dekorasyon Önerileri
Pratikhanem

Evinizi Büyük Gösterecek Dekorasyon Önerileri

Evinizi büyük gösterecek dekorasyon önerileri sayesinde siz de salon ve oturma odanızı daha geniş ve ferah gösterebilirsiniz. Günümüzde çoğu evin odaları küçük olduğundan bu durum evin dağınık ve kasvetli görünmesine neden olur. Bu tür durumlarda evinizi olduğundan daha geniş gösterecek dekorasyon hilelerine başvurabilirsiniz. Yazımızda sizlerle paylaşacağımız tüyolar sayesinde artık eviniz daha geniş ve ferah görünecek. Küçük evi geniş gösterecek dekorasyon önerilerini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Evi Geniş Gösterecek Dekorasyon Önerileri

Herkes büyük ve ferah bir salon ya da oturma odasına sahip olmak ister. Ne yazık ki günümüz şartlarında bu her zaman mümkün değil. Siz de küçük bir evde oturuyorsanız bunu kendinize dert etmek yerine evinizi olduğundan daha büyük gösterecek dekorasyon hilelerine baş vurabilirsiniz. Aşağıdaki maddeleri inceleyerek evinizin dekorunda bazı değişiklikler yapmayı düşünebilirsiniz.

Açık Renk Duvar Badanası

Küçük odaları olduğundan daha geniş göstermenin en kolay yollarından birisi açık renk duvar badanası kullanmaktır. Bu konuda en ideali beyaz duvar badanası olsa da şampanya rengi gibi açık renk tonları da bu konuda işinize yarayabilir. Duvar kağıdı kullanacaksanız bunun da açık renk olması gerektiğini unutmayın. Bu duvar kağıdındaki desenler de küçük olmalı.

Dekorasyon Önerileri
Dekorasyon Önerileri

Küçük Eşyalar

Küçük bir salon ya da oturma odanız varsa buraları gereksiz eşyalarla doldurmamaya dikkat edin. Büyük tv üniteleri, çok sayıda sehpa ve büyük vitrin kullanımı bu mekanlarda sıkışıklığa yol açar. Ayrıca çirkin bir görüntü de oluşturur. Bunun yerine küçük ve açık renk mobilyalar kullanarak odayı daha geniş ve ferah gösterebilirsiniz. Küçük salon ve oturma odalarına ikili ve üçlü koltuk takımları koyabilir ve geri kalan boş alanları da küçük ve zarif puflar yerleştirerek değerlendirebilirsiniz. Salonu aynı zamanda yemek odası olarak kullanacaksanız küçük masa ve sandalyeleri tercih etmeniz gerekmekte. Aynı şekilde yatak odası ve mutfak için de mobilya seçiminde bu kuralı uygulamalısınız.

Ayna 

Küçük evlerde ayna kullanımı son derece önemli. Duvara asacağınız zarif bir ayna odanın dekorunu daha şık bir hale getirir. Aynı zamanda ışığı yansıtarak ortamın daha aydınlık görünmesine yardımcı olur. Küçük bir eviniz varsa koridor, salon ve oturma odasının duvarlarına küçük dekoratif aynalar asabilirsiniz.

Aydınlatma

Günümüzde çoğu kişi salonunda avize gibi büyük ve sallantılı ışıklandırma sistemlerini kullanmaktadır. Eğer küçük bir eviniz varsa bu tür bir avize kullanmak odayı şık değil rüküş gösterebilir. Küçük aydınlatma sistemleri ise salon ya da oturma odanızı daha geniş ve aydınlık göstermeye yardımcı olabilir. Yine de avize kullanmak isterseniz büyük bir avize yerine daha küçük bir model tercih edebilirsiniz.

Perde ve Halı Seçimi

Yatak Odası Dekorasyonu
Yatak Odası Dekorasyonu

Küçük salonları geniş göstermek için uygulayabileceğiniz dekorasyon hilelerinden birisi de açık renk perde ve halılar kullanmaktır. Kalın ve büyük desenli perdeler küçük salonlarda çirkin bir görünüm oluşturur. Bunun yerine sade ve zarif tasarımlı ince perde modellerini tercih edin. Güpürlü perde modelleri de küçük odalar için uygun bir seçim olmaz. Bunun yerine üzerinde küçük desenler bulunan perdeleri seçerek evinizin daha aydınlık ve ferah olmasını sağlayabilirsiniz.

Dar salon dekorasyonu için öneriler konusunda gereken özeni gösterirseniz, eviniz daha geniş ve ferah görünmesinin yanı sıra şık dekoru ile de dikkat çeker. Mobilya ve diğer eşyalarda geçerli olan kural biblo ve diğer dekor ürünleri konusunda da geçerli. Dar salonlarda çok fazla ve büyük boyutta biblo olması dağınık bir görünüme neden olur. Bunun yerine az sayıda küçük ve zarif biblo kullanarak şık bir dekor oluşturun. Duvarlarda kullanılacak tablo ve panolar da küçük boyutta ve açık renkli olmalı. Bu yazımızda verdiğimiz tüyolar sayesinde küçük evin dekorasyon açısından oluşturacağı birçok sıkıntıyı yok edebilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz Dekorasyonda Duvar Renginin Önemi konumuza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir