Organik Saç Boyası Tarifleri

Organik Saç Boyası Tarifleri

Organik saç boyası tarifleri sayesinde saçlarınıza zarar vermeden renklerini değiştirebilirsiniz. Organik saç boyaları eskiden beri saç rengini ve saçlardaki beyazları kapatmak için kullanılan doğal içerikli karışımlardır. Günümüzde sadece saçları beyazlayan bayanlar değil görünümünde değişiklik yapmak isteyenler de saç boyası kullanmaktadır. Piyasada kimyasal ve bitkisel olmak üzere birçok saç boyası çeşidi bulunmaktadır. İçeriği ne olursa olsun bu saç boyaları sürekli kullanıldığı zaman saçlarda ve saç derisinde çeşitli problemlere neden olmaktadır. Bugün sizlerle paylaşacağımız ev yapımı saç boyası tarifleri hiçbir kimyasal içermediğinden saç ve saç derisine de zarar vermezler. Siz de evde kendi saç boyanızı yapmak isterseniz aşağıdaki organik saç boyası tariflerine göz atabilirsiniz.

Kahverengi Organik Saç Boyası Yapımı

"<yoastmark

Saçlarınızın doğal ve ışıltılı bir kahverengi olmasını istiyorsanız ada çayı, karanfil ve kına kullanarak evde kahverengi organik saç boyası yapabilirsiniz. Denemek isteyenler için gerekli malzemeleri ve uygulama aşamasını aşağıda veriyoruz.

Malzemeler

 • 1 su bardağı ada çayı
 • Kına
 • 1 su bardağı karanfil

Kahverengi Saç Boyası Yapımı

Küçük bir tencereye su koyun ve bu su kaynadıktan sonra içine belirtilen miktarda ada çayı ilave edin. Karışımı yarım saat demledikten sonra süzün ve suyunu bir kenara ayırın. Başka bir tencerede aynı şekilde karanfili kaynatın ve onun da suyunu süzün. Bu şekilde boya malzemelerini hazırladıktan sonra bir kabın içine ada çayı ve karanfil suyunu alın. Karışım boya kıvamına gelene kadar içine kına ilave edin. Karışım sürülebilecek kıvama geldikten sonra saçlarınıza kökten uca uygulayın. Başınıza bir bone geçirip 40 dakika bu şekilde bekledikten sonra saçlarınızı bol su ile yıkayarak durulayın.

Sarı Organik Saç Boyası Yapımı

"<yoastmark

Saçlarınız kumral ise onları sarıya boyamak için aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz. Papatya suyu saç rengi açmak için sık kullanılan bir yöntemdir ve etkisi deneyen bayanlar tarafından kanıtlanmıştır. Saçlarınız koyu renk ise papatya suyu ile sarıya boyamanız mümkün olmayacaktır.

Malzemeler

 • 1 su bardağı kurutulmuş papatya
 • 1 su bardağı su

Sarı Saç Boyası Yapımı

Küçük bir tencerenin içine suyu alın ve bu su kaynadıktan sonra içine kurutulmuş papatyaları ilave edin. 15 dakika demledikten sonra karışımı süzün ve elde ettiğiniz papatya suyunu saçlarınıza sürün. Uygulamanın ardından en az yarım saat güneşte kalın. Bu uygulamayı saçlarınız istediğiniz rengi alana kadar 15 günde bir uygulayabilirsiniz.

Siyah Organik Saç Boyası Yapımı

"<yoastmark

Saçlarını siyaha boyamak isteyen bayanlar aşağıda verdiğimiz doğal saç boyası tarifini uygulayabilirler.

Malzemeler

 • 1 çay fincanı siyah çay
 • 1 çay fincanı ada çayı

Siyah Saç Boyası Yapımı

Küçük bir tencerenin içine su koyun ve bu su kaynadıktan sonra içine ada çayı ve siyah çayı ilave edin. Karışımı 15 dakika demledikten sonra saçlarınıza kökten uca güzelce sürün. 1 saat bu şekilde bekledikten sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz. Birkaç uygulamadan sonra saçlarınızın istediğiniz rengi aldığını görebilirsiniz.

Kestane Organik Saç Boyası Yapımı

"<yoastmark

Saçlarını evde kestane rengine boyamak isteyen bayanlar da aşağıdaki doğal formülü deneyebilirler.

Malzemeler

 • Yarım tatlı kaşığı tarçın
 • Yarım tatlı kaşığı kahve
 • Bir limonun yarısı
 • Yarım çay bardağı siyah çay
 • 4 kaşık kına
 • Yarım su bardağı hibiskus suyu
 • Yarım su bardağı ceviz yaprağı suyu

Organik Kestane Saç Boyası Yapımı

Malzemelerin hepsini bir kabın içine alın ve güzelce karıştırın. ( Bu saç boyası koyu kestane rengidir eğer saçlarınızın biraz daha açık kestane rengi olmasını istiyorsanız kına ve limon oranını yarıya indirebilirsiniz. ) Saç boyasını hazırladıktan sonra saçlarınıza kökten uca kadar güzelce yedirerek sürün. Başınıza bir bone geçirin ve boyanın etki etmesi için 1 saat bu şekilde bekletin. Sürenin sonunda saçlarınızı ılık su ile yıkayarak uygulamayı sonlandırabilirsiniz.

Bu yazımızda verdiğimiz ev yapımı saç boyası tarifleri sadece saç rengini değiştirmek için değil saçlardaki beyazları kapatmak için de kullanılabilir. Organik saç boyası tariflerinde doğal ve bitkisel ürünler kullanıldığı için saçlarınıza zarar vermeden doğal renk tonları elde edebilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz Evde Kaş Boyası Nasıl Yapılır yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir