Gitar Boyama Nasıl Yapılır
Kendin Yap

Gitar Boyama Nasıl Yapılır

Gitarınızı çok seviyorsunuz, onunla harika melodiler ortaya çıkarıyorsunuz, ancak artık görünüşü hoşunuza gitmiyorsa, yenilenme zamanı gelmiş demektir. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Tabi ki de boyama ve desen verme yöntemi ile… Bu yazımızda sizler için gitar boyama nasıl yapılır sorusundan yola çıkarak nasıl yenileyebileceğiniz konusunu paylaşıyoruz. Siz de bu yöntem ile çok sevdiğiniz gitarınıza renk verip eşsiz desen tasarımı ile tamamen tarzınıza uygun hale getirebilirsiniz.

Gitar Boyama Nasıl Yapılır?

gitar-yenileme-nasıl-yapılır
gitar-yenileme-nasıl-yapılır

Malzemeler

  • İstediğiniz renklerde ahşap boyaları
  • Boyalara uygun kalınlıkta fırçalar
  • Ahşap zımparası
  • Desen vermek için boya kalemleri
  • Cetvel
  • Ahşap cilası

Yapılışı

İlk olarak gitarınızı güzelce zımparalayın. Gitar üzeri tamamen pürüzsüz olunca istediğiniz ana renk ile gitarın üzerini boyamaya başlayın. Daha önce kuruması için ilk olarak gitarın üzerini boyayın. Boyama aşamasında fırça izi bırakmamaya, her yerini aynı kalınlıkta boyamaya dikkat edin. Tek kat boya tam rengi vermez. Bu nedenle bir kaç kat yapmanızı gerekir. Ana renk boya tamamen kuruyana kadar bekleyin. Ardından vermek istediğiniz desene uygun renklerde boya kalemleri ile çizim yapın. Çizimi yaparken gerekli ise cetvelden yardım alabilirsiniz. Bu aşamada isterseniz hazır resim şablonlarından da kullanır, gitar üzerine bu şablonlardan çizimler yapabilirsiniz. Çizimden sonra gereken yerleri boyayıp yeniden boyanın kurumasını bekleyin. Boya tamamen kuruduktan sonra gitar boyama işlemi bitti demek. Gitarın daha parlak olması ve boyasının daha kalıcı olması için ahşap cilası ile cilalama yapabilirsiniz. Cila da kuruduktan sonra gitarınızı yeni hali ile kullanmaya başlayabilirsiniz.

Gitar yenileme işlemi için daha farklı yöntemler de vardır. Boyama yerine kaplama kağıtları ile yapılan kaplamalar da gitarların yepyeni görünmesini sağlar. Bu uygulama için kendinden yapışkanlı ahşap kaplama kağıtları kullanılır. Gitar boyutuna uygun kağıt üzerine gitarı alıp kalıp olarak kullanabilirsiniz. İlk olarak bir kalem ile gitar şeklini çizin ve makas yardımı ile kalıbı çıkarın. Ardından dikkatli bir şekilde yapışkanı çıkarıp gitar üzerine yapıştırın. Yapıştırma aşamasında hava kabarcığı kalmamasına dikkat edip pürüzsüz bir yapıştırma yapın.

Yazımızı beğendiyseniz Kararan Yüzükleri Yenileme yazımızı da inceleyebilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir