Ocak Temizliği Nasıl Yapılır

Ocak-Temizliği-Nasıl-Yapılır

Mutfakların en önemli parçalarından birisi ocaklardır. Yemek pişirmek, gıdaları servise hazırlamak ya da hazır sıcak içecekler için su ısıtmakta ocaklar kullanılır. Düzenli olarak temizliği yapıldığında her zaman pırıl pırıl ocaklara sahip olmak mümkün. Ancak uzun süre temizlenmediğinde ya da ufak mutfak kazaları yaşandığında ocakların temizlenmesi zor olur. Bugün sizler için hem doğal ürünler ile hem de kimyasal ürünler ile ocak temizliği nasıl yapılır sorusunun cevabını paylaşacağız. Vereceğimiz bilgiler ile siz de daha kısa sürede etkili ocak temizliği yapabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Ocak Temizliği Nasıl Yapılır

Doğal Malzemeler ile Ocak Temizliği

Evinde küçük çocuğu olan ya da kimyasal maddelere karşı alerjisi olan kişiler, temizlik için organik, doğal malzemeleri kullanırlar. Doğal malzemeler ile ocak temizliği yapmak için beyaz sirke, limon ve karbonat kullanılır. Ocak temizliğine başlamadan önce ocak üzerindeki tüm parçaları çıkarın. Çok kirli ve lekeli ise lekelerin çabuk çıkması için parçaları sıcak su içinde bekletin. 2 yemek kaşığı sirke ve 1 adet limonun suyunu sıkıp karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı lekelerin üzerine sıkıp bir süre bekletin. Ardından temiz bir sünger ile lekelerin üzerini ovup işlemi tamamlayabilirsiniz. Yanık lekeleri ve kurumuş yağ lekeleri için bu işlemi uyguladıktan sonra, beyaz sirke, karbonat ve limon suyunu karıştırıp macun kıvamına getirin. Ocağın üzerini tamamen bu macun ile kaplayın. Akşamdan bu işlemi yapıp sabaha kadar bekletin. Sabah nemli bir bez ile ocağınızı silip macundan arındırabilirsiniz. Bu işlem ile tertemiz olan ocağınızın parlaklığını korumak için her gün düzenli olarak sadece beyaz sirke ile silmeye devam edebilirsiniz.

Doğal malzemeler ile ocak temizliği yaparken sirkenin doğal olmasına dikkat edin. Aynı şekilde kullanacağınız bez ve süngerin de ocak üzerini çizmeyecek özellikte olmasına, kaliteli olmasına özen gösterin. Ancak bu şekilde etkili ve kalıcı bir temizlik yapılır.

Kimyasal Malzemeler ile Ocak Temizliği

Ocak üzerinde inatçı ve zor lekeler varsa, kimyasal malzemeler ile ocak temizliği işlemine bu lekeleri çözmekle başlayın. Bunun için yağ çözücü ürünlerden kullanabilirsiniz. İnatçı lekeleri yok ettikten sonra standart temizleme işlemi için krem temizleyici ve bulaşık deterjanını karıştırıp ocak üzerine sürebilirsiniz. Tüm ocak üzerine yaydıktan sonra 5 dakika kadar karışımı ocak üzerinde bekletin. Sonrasında temiz bir mutfak bezi ile ocağın üzerini silip temizleyin. Ocağınızın kullanma talimatlarında bulaşık makinesinde yıkanma ibaresi varsa parçaları bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz.

Ocak temizliğinde zorlanmamak için düzenli olarak ocağın temizlenmesi gerekir. Genel olarak haftada bir kere parçalarının yerinden çıkarılıp temizlenmesi lazım. Yağlı yemekler sonrasında ocak üzerine yapışan yağ lekelerinin anında temizlenmesi gerekir. En zor lekelere bile vakit kaybetmeden müdahale etmek inatçı lekelerin oluşmasını engeller.

Bu yazımızda normal ocakların temizliğini ele aldık. Cam, seramik ya da indüksiyonlu ocakların temizliğinde daha farklı malzemeler ve yöntemler uygulanır. Ocak temizliğine başlamadan önce varsa ocağınızın temizlenme talimatlarına göz atıp daha sonra temizliğe başlayın.

Yazımızı beğendiyseniz diğer ocak türlerinin temizliği için önerileri Ocak Temizliği Püf Noktaları yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir