Kartondan Dokuma Tezgahı Yapımı

Kartondan Dokuma Tezgahı Yapımı

Kartondan dokuma tezgahı yapımı okullarda öğrencilerin de yaptığı el işi çalışmalarından biridir. Büyük tezgahların yanı sıra küçük minyatür olarak karton ile hazırlanan tezgahlar ile de çok güzel çalışmalar elde edilebiliyor. Biz bugün sizlerle mini karton dokuma tezgahı ile fincan altlığı yapımı çalışmasını paylaşacağız. Örnek olarak küçük bir parça hazırladığımız çalışmayı siz daha büyük boyutlu olarak hazırlayabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Kartondan Dokuma Tezgahı Yapımı

Kartondan dokuma tezgahının boyutunu yapmak istediğiniz çalışmaya göre ayarlayabilirsiniz. Kare ya da dikdörtgen şeklinde bir kartonu bu çalışma için kullanabilirsiniz. Kartonun çok ince olmamasına, bükülmemesine dikkat edin. İp seçimini hazırlamak istediğiniz çalışmaya göre yapabilirsiniz. Eğer yün ipler ile çalışacaksanız, mekik olarak yün ipi kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Kare ya da dikdörtgen şeklinde hafif kalın bir karton
  • Her hangi bir yapıda ip
  • Firkete saç tokası ya da yün iğnesi
  • Makas

Kartondan Dokuma Tezgahı Yapımı

Çalışma için hazırladığınız kartonun alt ve üst kısımlarından belirli aralıklar ile küçük çeltikler atın. Bu çeltiklerin hepsinin boyutunun aynı olması, dokuma sırasında daha rahat çalışmanızı sağlayacaktır. Ayrıca çeltik sayısının çift olmasına dikkat edin. Dokuma bittikten sonra düğümlerken iki ipi birbirine düğümlemek gerekecek. Her iki taraftan işaretlemeleri yaptıktan sonra makas ile kesin. Bu küçük kesitlerin ilkinden ipinizi geçirin. İpin ucu tezgahın arkasında kalacak şekilde olmalı. İpin gevşememesi için bir bant ile arkasından tutturun. İlk üst çeltikten geçirdiğiniz ipi tam karşısındaki çeltiğe getirip içinden tezgahın arkasına geçirin. Tezgahın arkasından çaprazlamasına yukarı çıkarıp yeniden ön tarafta düz şekilde alt sıradaki çeltik içine geçirin. Bu şekilde tezgahın iplerini geçirin.

Kartondan dokuma tezgahı iplerin geçirilmesinin ardından bitmiş bulunuyor. Bu tezgah ile dokuma yapmak için ipleri bir iğne ya da firkete tokadan geçirin. Bu şekilde tezgah iplerinin arasından geçirmek daha kolay olacaktır. İplerin arasından iğne ya da tokayı geçirirken bir alttan, bir üstten sonra yeniden alttan, üstten şeklinde geçirin. Sıra sonuna gelince en son alttan geçirildiyse üstten, üstten ipi geçirerek başlayın. Bu şekilde istediğiniz uzunluğa gelene kadar dokumanızı yapın.

Kartondan dokuma tezgahı ile dokuma bittikten sonra çalışmayı çıkarmak için tezgahın arkasındaki iplerin bantını çıkarın. Banttan sonra kalan diğer ipleri ortalarından çıkarın. İlk önce tezgahın üzerindeki ipleri çıkarıp birbirine düğümleyin. Ardından alttaki ipleri düğümleyin ve yaptığınız dokuma çalışmasını tamamlayın. Düğüm atarken çok sıkı olmamasına ancak çok da gevşek olmamasına dikkat edin. Aynı şekilde dokuma sırasında da ipleri çok fazla çektirip yanlardan içe doğru şeklin bozulmamasına dikkat edin.

Karton ile dokuma tezgahı detaylarını Youtube kanalımızın videosundan izleyebilirsiniz. Ayrıca diğer kendin yap çalışmalarımız için sitemizde yer alan Kendin Yap kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir