Pirinç Pilavı Kaç Kalori

Pirinç Pilavı Kaç Kalori

Pirinç pilavı kaç kalori? diye merak ediyorsanız bu yazımızda konu hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Pirinç pilavı et yemeklerinin ve sulu yemeklerinin yanında sıkça yapılan bir yemek çeşididir. Sadesinden şehriyelisine, tereyağlısından domateslisine kadar pek çok pirinç pilavı çeşidi bulunmaktadır. Fazla kilolarından şikayetçi olanların ilk kısıtlamaya gittiği yemekler arasında pirinç pilavı da bulunmaktadır. Sağlıklı beslenmek ve ideal kilonuzu korumak istiyorsanız pirinç pilavı kaç kalori bunu bilmeniz gerekir.

Pirinç Pilavı Kaç Kalori?

Pirinç pilavı yapımında pirinç ve yağ kullanılır. Yüksek karbonhidrat içeren pirinç pilavının glisemik endeksi yüksek ve lif oranı düşüktür. Bu özelliği nedeni ile kan şekerinde ani düşüşlere neden olur. Yani pirinç pilavı yedikten sonra tatlı yeme isteğiniz artar. Bu da daha fazla yeme isteği oluşturur. Bunun yanı sıra pirinç pilavının içerdiği kaloriyi de hesaba katarsak bu yemeği dikkatli tüketmemiz gerektiği ortaya çıkar. Pirinç pilavı kaç kalori sorusunun cevabı pilavın şehriyeli mi sade mi yapıldığına göre değişir. Bunun yanı sıra pilavın yapımında kullanılan yağ miktarı ve diğer malzemeler de kalori oranını belirler. Pirinç pilavının kcal değerinin sizin damak tadınıza göre değiştiğini söyleyebiliriz.

Pilav Kaç Kalori
Pilav Kaç Kalori

Tereyağlı Pilav Kalori Değeri

Pirinç pilavına lezzet katmak için genelde tereyağı eklenir. Tereyağlı pilav kaç kalori derseniz, 1 porsiyonunun yaklaşık 170 gram olduğunu ve bunun da 283 kalori içerdiği cevabını verebiliriz. 1 küçük kase tereyağlı pirinç pilavı ortalama 80 gram olup, 133 kalori civarıdır. Pirinç pilavını az tüketmek isterseniz 1 yemek kaşığı tereyağlı pirinç pilavı yaklaşık 20 gramdır ve bu da 33 kaloriye denk gelir. Bunun yerine kaşığa pilavı tepeleme doldurmak yerine biraz daha az koyarak kaloriyi düşürmeniz mümkün. Tereyağlı pirinç pilavının kalori değerini verirken bunun şehriye kullanılmadan yapılan pirinç pilavı için olduğunu da belirtelim.

Şehriyeli Pilav Kalori Değeri

Pilavı şehriyeli olarak tüketmeyi tercih edenler, şehriyeli pirinç pilavı kaç kalori? diye merak edeceklerdir. 1 orta boy şehriyeli pirinç pilavı 270 gram civarı olup, 462 kalori içermektedir. 1 tabak şehriyeli pirinç pilavı yaklaşık 200 gram olup, 342 kaloridir. Yarım tabak şehriyeli pirinç pilavı yaklaşık 105 gram olup, 180 kaloridir. 100 gram olan küçük porsiyon bir şehriyeli pirinç pilavı yediğinizde ise alacağınız kcal miktarı 171 olacaktır.

Tavuklu Pilavın Kalori Değeri

Tavuklu Pilav Kaç Kalori
Tavuklu Pilav Kaç Kalori

En çok tercih edilen pilav çeşitlerinden birisi de tavuklu pirinç pilavıdır. 220 gramlık bir orta boy tavuklu pirinç pilavı yaklaşık 336 kaloridir. Orta boy kase bir tavuklu pirinç pilavı ortalama 150 gram olup, 229 kalori civarıdır. 200 gramlık büyük bir kase tavuklu pirinç pilavı yerseniz yaklaşık 305 kcal alırsınız. 1 yemek kaşığı tavuklu pirinç pilavı yaklaşık 20 ram olup bu da 31 kalori demektir. Eğer kaşığı tepeleme olarak doldurursanız yaklaşık 38 kalori olacaktır.

Kuru Fasulye Pilavın Kalori Değeri

Kuru fasulye pilav Türk mutfağının en sevilen yemek çeşitlerinden birisidir. Böyle bir durumda kuru fasulye pilav kaç kalori? diye merak edebilirsiniz. 1 küçük porsiyon kuru fasulye pilav yaklaşık 150 gram olup, 219 kalori içermektedir. Bu pilavı orta porsiyon olarak yerseniz o zaman kalori oranı yaklaşık 336 olacaktır. 1 yemek kaşığı kuru fasulye pilav 30 gram olup, 44 kalori civarıdır. Eğer kaşığı tepeleme doldurursanız kalori oranının 51 kaloriye kadar çıkacağını hesaba katmalısınız.

Nohutlu Pilavın Kalori Değeri

Pilav çeşitlerinin kalori değerleri incelenirken nohutlu pilav da göz ardı edilmemelidir. 1 küçük porsiyon nohutlu pilav yaklaşık 50 gram olup, 85 kcal içermektedir. Nohutlu pilavı orta porsiyon olarak tükettiğinizde içereceği kalorinin 169 olacağını söyleyebiliriz. 1 tabak nohutlu pilav ortalama 150 gram ve 254 kaloridir. Bu hesaba göre yarım tabak nohutlu pirinç pilavı da 127 kalori olmaktadır. 1 tepeleme yemek kaşığı nohutlu pilav 34 kaloridir. Eğer kaşığı tepeleme doldurmazsanız bu oranı 25 kaloriye kadar düşürebilirsiniz.

1 porsiyon domatesli pirinç pilavı yaklaşık 220 gram olup, 257 kcal civarıdır. 100 gram domatesli pirinç pilavı ise ortalama 116 kalori içermektedir. Kuş üzümü, çam fıstığı ve bol baharat ile pişirilen iç pilavının kalori değerini merak edenler olabilir. 100 gramlık orta porsiyon bir iç pilavı yaklaşık 139 kaloridir. 200 gram olan büyük porsiyon bir iç pilav ise 278 kalori almanıza neden olabilir. İç pilavı az tüketmek isterseniz 1 tepeleme yemek kaşığı iç pilav 28 kcal gelmektedir. Yemek kaşığına pilavı silme olarak koyarsanız bu oranı 21 kaloriye kadar düşürmeniz mümkün.

1 tabak pirinç pilavı kaç kalori? derseniz bunun yaklaşık 166 kalori olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazımızda sizlerle pirinç pilavının kalori değeri hakkında bilgiler paylaştık. Bu oranlardan da anlayacağınız gibi pirinç pilavı tüketirken dikkatli olmak gerekmektedir. Pilavın daha az kalori içermesi için yaparken mümkün olduğunca az yağ kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Pirinç pilavını yemeklerin yanında 1 yemek kaşığı kadar tüketerek alacağınız kalori miktarını dengeleyebilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz Tavuk Kaç Kalori yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap hobi çalışmaları için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir