Oturma Odası için Dekorasyon Fikirleri

oturma odası için dekorasyon fikirleri

Oturma odaları evimizin en sık kullanılan odalarından birisi olduğu için dekorasyonu da son derece önemli. Misafir odası olarak da isimlendirilen bu yaşam alanları ortak kullanım alanlarıdır. Zevkinize hitap eden bir dekorasyon evinizde geçireceğiniz zamanları daha keyifli hale getirir. Biz de bu yazımızda sizlere oturma odası için dekorasyon fikirleri sunuyoruz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Oturma Odası için Dekorasyon Fikirleri

Oturma odasının dekorasyonu mümkün olduğu kadar sade ve çok amaçlı kullanıma uygun olmalıdır. Çoğumuzun evinin oturma odası küçük olduğu için bu mekanları en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmalıyız. Unutmamalıyız ki sade bir dekorasyon evimizin şık görünmesine engel değildir. Sade dekordan kastımız gereksiz eşya kalabalığı yaparak mekanı iyice daraltıp, kasvetli bir hava vermemektir. Oturma odası iç açıcı ve ferah olmalıdır. Dar bir oda da olsa uygulayacağınız bazı taktikler odanızı olduğundan daha geniş ve ferah göstermenize yardımcı olacaktır.

İşe ilk olarak duvarlardan başlayalım. Oturma odanızın duvarlarında açık renk badana uygulaması mekanın yarı yarıya aydınlığa kavuşması demektir. Duvardan sonra yerdeki halılar ve perdelerde de açık renkleri tercih etmeniz oturma odanızın aydınlık ve ferah bir havaya bürünmesini sağlayacaktır.

Oturma Odasında Renkler

Oturma odasında kullanacağınız mobilyalar da mekanın aydınlığını engellemeyecek ve odaya kasvetli bir hava katmayacak şekilde olmalıdır. Çok ağır mobilyalar oturma odalarının soğuk bir havaya bürünmesine neden olur. Bunların yerine çok amaçlı mobilyaları seçmeniz hem odanın havasını ferahlatır hem de size kullanım kolaylığı sağlar. Ağır bir koltuk takımı yerine modern çekyatlar tercih etmeniz size büyük avantaj sağlar. Bu şekilde hem daha daha rahat hareket edebileceğiniz boş alan kalır, hem de yatıya misafirleriniz geldiğinde hazırda onları yatıracak bir yatağınız bulunur. Çekyat istemeyenler köşe takımı mobilyaları da tercih edebilirler, bu tarz mobilyalarda kullanım kolaylığı ve yer tasarrufu sağlar.

Dar oturma odaları orta sehba vs. kullanımı için elverişli değildir. Bu tarz eşyalar odayı sıkışık gösterir ve hareket imkanını kısıtlar. Köşelerde boş alanlar varsa buraya bir fiskos masası koymanız dekor açısından daha şık duracaktır. Oturma odalarında çok fazla biblo vs. kullanılmamalı, bunların yerine duvarlara ayna veya tablo asmak suretiyle dekor tamamlanırken, odaya ferah bir hava verilmeye çalışılmalıdır.

Misafir odasında kullanacağınız eşyaları seçerken ilk dikkat edeceğiniz nokta, bu eşyaların dayanıklı ve kullanışlı olmalarıdır. Oturma odasının dekorasyonu yapılırken odaya ferah ve rahat bir hava katılmaya özen gösterilmeli. Gereksiz eşyalarla oda boş yere işgal edilmemesi gerekir.

Yazımızı beğendiyseniz Evinizi Büyük Gösterecek Dekorasyon Önerileri yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir