Pipetten Hama Boncuğu Yapımı

Pipetten Hama Boncuğu Yapımı

Pipetten hama boncuğu yapımı ile evde kendi boncuklarınızı kendiniz yapabilirsiniz. Yapım aşaması son derece kolay ve eğlenceli olan bu çalışma ile farklı aksesuarlar tasarlayabilirsiniz. Çocukların da severek eşlik edeceği çalışma için ihtiyacınız olan tek şey, renkli pipetler… Sizleri daha fazla bekletmeden çalışmanın detaylarını paylaşıyoruz.

Pipetten Hama Boncuğu Yapımı

Pipetten boncuk yapmak için kalın ya da ince yapılı istediğiniz pipetleri kullanabilirsiniz. Kullanacağınız alana göre renklerini ve desenlerini de kendiniz belirleyebilirsiniz. Isı ile birbirine yapıştırıp hama boncuğu şeklinde kullanabileceğiniz gibi kolye, bilekliklerinizde de kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 4 adet pipet
  • Makas

Pipet ile Hama Boncuğu Yapımı

Pipet ile hama boncuğu hazırlamak için ilk olarak pipetlerin kıvrımlarını keserek alın. Boncuklar için düz kısımlarını kullanacağız. Sonrasında bir adet pipet kenarı ayırın. Diğer 3 adet pipeti makas yardımı ile boydan boya kesin. Kestiğiniz pipetleri kesmeden bıraktığınız tek pipetin içine yerleştirin. Bu şekilde 4 katlı bir pipet elde etmiş olacaksınız.

Hazırladığınız bu pipeti belirli aralıklar ile kesin. Bu kesim işleminde aralıkları çok küçük bırakmamaya dikkat edin. 1 cm’den küçük olarak kesmeye çalıştığınızda içteki pipetler geri çıkıp boncuğun bozulmasına neden olabilir. Pipeti boncuklarınızın olmasını istediğiniz boyutuna göre kesin.

Pipetten Hama Boncuğu
Pipetten Hama Boncuğu

Bu çalışmayı renkli pipetler ile hazırlayabileceğiniz gibi ince yapılı beyaz çizgili pipetler ile de hazırlayabilirsiniz. İnce pipetleri renkli olarak kullanmak isterseniz boncukları hazırladıktan sonra istediğiniz renk oje ile boyayabilirsiniz. Oje ile boyamadığınız pipetten boncukları ütü ile ısıtıp hama desenleri hazırlayabilirsiniz. Ancak aynı çalışmayı oje ile boyadığınız boncuklar ile yapamazsınız. Oje ile renklendirme yaptığınız boncukları kolye, bileklik gibi takılarda kullanabilirsiniz.

Pipetleri iç içe geçirdikten sonra kesmekte zorlanırsanız küçük küçük pipetleri kesip iç içe koyabilirsiniz. Bu şekilde de aynı hama boncuklarını elde edebilirsiniz.

Pipet ile boncuk yapmak için detayları Youtube kanalımızda bulunan videodan görebilirsiniz. Diğer yazılar için sitemizi gezebilir, pratik bilgilere göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir