Yoğurt Maskesi Tarifleri

Yoğurt Maskesi Tarifleri

Yoğurt maskesi tarifleri hemen hemen her cilt sorunu için uygun şekilde hazırlanıp yapılabilir. Farklı cilt sorunlarının çözümü ve pürüzsüz bir cilt için bu farklı maskelerden uygun olanları uygulayabilirsiniz. Değişik malzemeler ile farklı cilt tiplerine göre uygulanabilen yoğurt maskesi tariflerini şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

Yoğurt Maskesi Tarifleri

Sadece yoğurt kullanarak yapacağınız bu pratik maske tarifi sayesinde cildinizin daha canlı ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Mutfağınızda yoğurt bulunduğu her zaman kolaylıkla uygulamayı yapmanız mümkün. Haftada 1 kere düzenli kullanım sonucunda cildinizin yaşlanmasını geciktirebilirsiniz.

Yoğurt Maskesi Malzemeleri

 • 1 yemek kaşığı yoğurt

Yapılışı ve Uygulanışı

Tek yapmanız gereken 1 yemek kaşığı yoğurdu bir kaseye almak ve bunu yüzünüze yedirerek sürmek. Maskenin etki etmesi için 15 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayarak uygulamayı sonlandırabilirsiniz.

Cilt Lekeleri için Yoğurt Maskesi

Cildinizde sivilce izi, kahverengi lekeler ve kızarıklık varsa aşağıdaki formül bu sorunları çözmenize yardımcı olabilir.

Cilt Lekeleri için Yoğurt Maskesi Malzemeleri

 • 1 çay kaşığı yoğurt
 • 2 tane çilek
 • 1 çay kaşığı bal

Yapılışı ve Uygulaması

Çilekleri güzelce yıkayın ve yeşil kısımlarını çıkardıktan sonra bunları bir kasenin içine alın. Çatal yardımı ile ezerek püre haline getirin ve üzerine belirtilen miktarda bal ile yoğurt ilave edin. Tüm malzemeyi güzelce karıştırın ve yüzünüze masaj yaparak sürün. Maskeyi 15 dakika yüzünüzde beklettikten sonra bol su ile yıkayarak cildinizi temizleyebilirsiniz.

Kuru Ciltler için Nemlendirici Yoğurt Maskesi

Kuru cilt, normal cilde oranla kırışıklık ve yaşlanmaya daha müsait bir yapıya sahiptir. Bu tür ciltlerde pul pul dökülmeler de oluşmaktadır. Siz de kuru bir cilt yapısına sahipseniz ya da başka nedenlerden dolayı cildiniz aşırı kuruduysa aşağıdaki doğal bakım formülü işinize yarayabilir. Nemlendirici yoğurt maskesini haftada 1 kere yapabilirsiniz. Eğer cildiniz aşırı kuru ise bu sayıyı 2 defaya çıkarabilirsiniz.

Kuru Ciltler için Nemlendirici Yoğurt Maskesi Malzemeleri

 • 1 tane avokado
 • Bir çay kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Yapılışı ve Uygulaması

Maskenin yapımında avokadonun tamamı kullanılmıyor. Avokadoyu bıçak yardımı ile 4 parçaya bölün ve bu parçalardan bir tanesini ezerek püre haline getirin. Sonrasında içine yoğurt ve zeytinyağı ilave ederek, tüm malzemeyi sürülebilecek kıvama gelene kadar güzelce karıştırın. Maskeyi yüzünüze sürdükten sonra 15 dakika etki etmesi için bekleyin ve ardından ılık su ile yıkayarak durulayın.

Yağlı Ciltler için Limonlu Yoğurt Maskesi

Yağlı cilt yapısı nedeni ile sivilce ve siyah noktalara oldukça müsaittir. Bu sorunu çözmek için evde aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz. Haftada 1 kere yoğurt maskesi uygulayarak cildinizin yağ dengesini sağlamanız mümkün.

Yoğurt Maskesi
Yoğurt Maskesi

Yağlı Ciltler için Limonlu Yoğurt Maskesi Malzemeleri

 • 1 çay kaşığı yoğurt
 • 5 tane badem
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • Bir çay kaşığı bal

Maskenin etkisinden faydalanabilmek için hazır limon suyu değil taze sıkılmış limon suyu kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Yapılışı ve Uygulaması

İlk olarak bademleri havanda güzelce döverek toz haline getirin. Daha sonra badem tozunu bir kasenin içine alın. Üzerine yoğurt, bal ve limon suyunu ekleyin. Malzemelerin tamamını iyice karıştırdıktan sonra cildinize uygulayabilirsiniz. 10 dakika maskeyi yüzünüzde bekletin ve ardından ılık su ile yıkayarak durulayın. Maskeyi uyguladıktan sonra cilt tipinize uygun bir nemlendirici sürebilirsiniz.

Cilde Parlaklık Veren Ballı Yoğurt Maskesi

Bu maske tarifi ciltte peeling etkisi oluşturarak derinlemesine bir temizlik sağlar. Cildin ölü hücrelerini atarak tazelenmesini kolaylaştır. Cilde parlak bir görünümün yanı sıra kadifemsi bir yumuşaklık da katar. Ayrıca bu maske düzenli olarak kullanıldığında kırışıklık oluşumunu önlemeye de yardımcı olur. Haftada 1 kere uygulayacağınız bu formül sayesinde daha genç görünen bir cilde kavuşmanız mümkün.

Cilde Parlaklık Veren Ballı Yoğurt Maskesi Malzemeleri

 • 1 çay kaşığı yoğurt
 • Bir çay kaşığı organik bal
 • 1 çay kaşığı yulaf ezmesi

Yapılışı ve Uygulaması

Listede yer alan malzemelerin tamamını bir kasenin içinde güzelce karıştırın. Sonrasında yüzünüze sürün ve etki etmesi için 15 dakika boyunca bekletin. Sürenin bitiminde yüzünüzü bol su ile yıkayarak güzelce durulayın.

Sivilceler için Aspirinli Yoğurt Maskesi

Aspirin, yoğurt ve bal kullanarak yapacağınız maske sayesinde hem sivilcelerden hem de bunların cildinizde meydana getirdiği iz ve lekelerden kurtulabilirsiniz. Yüzünüzde yara haline gelmiş ya da iltihaplı sivilceler varsa bunlar geçene kadar maske uygulamasından kaçınmalısınız. Aksi halde patlayan sivilceler nedeni ile cildinizin diğer bölgelerine de sivilceler yayılabilir.

Sivilceler için Aspirinli Yoğurt Maskesi Malzemeleri

 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 tane aspirin
 • 1 çay kaşığı bal

Yapılışı ve Uygulaması

İlk olarak aspirinleri havanda döverek toz haline gelmelerini sağlayın. Elde ettiğiniz aspirin tozunu bir kasenin içinde diğer malzemeler ile karıştırın Hazırladığınız aspirinli yoğurt maskesini yüzünüze masaj yaparak sürün. 20 dakika kadar maskeyi yüzünüzde bekletin ve ardından cildinizi ılık su ile yıkayarak durulayın.

Güneş Yanıkları için Yoğurt Maskesi

Yazın deniz, güneş ve kumun tadını çıkarmaya çalışırken cildinizde güneş yanıkları meydana gelebilir. Bu yanıklar sadece görünümü ile değil yanma ve sızısı ile de rahatsızlık verir. Güneşten yanarak tahriş olan cildi rahatlatmak ve daha çabuk toparlanmasını sağlamak için aşağıdaki vereceğimiz yoğurt maskesini uygulayabilirsiniz.

Güneş Yanıkları için Yoğurt Maskesi Malzemeleri

 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • Bir tatlı kaşığı aloe vera jeli
 • 1 tane salatalık
 • 2 damla papatya yağı

Yapılışı ve Uygulaması

Salatalığı güzelce yıkayın ve kabuğunu soyduktan sonra rendeleyin. Rendelenmiş salatalık ve diğer malzemeleri bir kasenin içinde karıştırdıktan sonra yanık olan bölgelere uygulayın. Yarım saat maskeyi cildinizde beklettikten sonra ılık su ile duş alarak uygulamayı sonlandırabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle paylaştığımız yoğurt maskesi tarifleri hem ekonomik hem de pratik olması bakımından oldukça avantajlıdır. Hassas bir cilt yapısı olanlar limonlu yoğurt maskesi yaparken kullanılan limon suyu oranını yarıya düşürebilirler. Yoğurt maskelerinin arasında alerjik reaksiyona neden olan herhangi bir malzeme varsa tarifi uygulamaktan kaçınmalısınız. Tüm doğal bakım formüllerinde olduğu gibi yoğurt maskelerinde de hemen ilk kullanımda mucizevi bir sonuç beklememek lazım. Bu formülleri düzenli uygulamakla kısa süre içinde cildinizdeki olumlu etkileri görmeye başlayabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz Muz Maskesi Tarifleri yazımızı da inceleyebilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.