Evde Doğal Bit İlacı Yapımı
Nasıl Yapılır

Evde Bit İlacı Nasıl Yapılır

Bitler, saç ve kıl bulunan bölgelerde üreyip yaşayan asalaklardır. Kan emerek hayatlarına devam eden bu canlılar, yetişkin, çocuk, kadın, erkek herkeste olur. Çok kısa sürede hızla üreyip çoğalan bitler, bulaşıcı. Okul çağındaki çocuklarda daha fazla görülen bitlerin yok edilmesi için bit ilacı ismi verilen şampuanlar uygulanır. Ancak bazı anneler, küçük yaştaki çocukları için kimyasal özellikli bu ilaçlar yerine daha doğal bit ilaçları kullanmak ister. Bu yazımızda sizlerle doğal malzemeler ile hazırlanan bit ilacı tariflerini evde bit ilacı nasıl yapılır başlığı altında paylaştık. Sizde bu tür bir sorun ile karşı karşıyaysanız, vakit kaybetmeden bu formülleri uygulayabilirsiniz.

Evde Bit İlacı Nasıl Yapılır

Evde doğal bit ilacı yapımı için farklı malzemeler kullanılır. Bu doğal ilaçlar, kimyasal maddelere karşı hassas cildi olan yetişkinler ya da çocuklar için uygun. Tarifte verilen malzemeleri eksiksiz ve tam ölçüsünde ekleyerek hazırlayabilirsiniz.

Doğal Bit İlacı

Gerekli Malzemeler

  • 5 damla nane yağı
  • Bir miktar zeytinyağı
  • Elma sirkesi
  • Taramak için bit tarağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bu uygulama için ilk olarak temiz bir kase içinde nane yağı ile zeytinyağını karıştırın. Karışımı saç diplerine yedirerek sürün. Yaklaşık 1 saat kadar bekledikten sonra sirkelerin yoğun olduğu bölgelere elma sirkesi sürün. Bu şekilde de 15 dakika bekledikten sonra ince dişli bit tarağı ile böcekleri ve yumurtalarını temizleyin. Bu yöntemi ard arda 4 defa uygulayıp saçlardaki bitlerden kurtulun.

Vazelinli Bit İlacı

Gerekli Malzemeler

  • Vazelin
  • İnce dişli bit tarağı
  • Saç şampuanı

Uygulanışı

Vazelin bitler ile mücadelede kullanılan en etkili malzemelerden birisidir. Bu uygulama için bol miktarda vazelini alıp saç diplerine masaj yaparak sürün. Ardından bu şekilde 1 saat kadar bekletin. Sonrasında bit tarağı saçları güzelce tarayın. En son her zaman kullandığınız şampuan ile saçlarınızı yıkayıp durulayın.

Bitkisel Bit İlacı

Gerekli Malzemeler

  • 5 damla biberiye yağı
  • Beş damla okaliptüs yağı
  • 5 damla zeytinyağı

Uygulanışı

Bitkisel bit ilacı için gereken malzemeleri uygun büyüklükte bir kase içinde karıştırın. Karışımı saç diplerine masaj yaparak yedirin. 1 saat kadar bekleyin. Sonrasında bit tarağı ile saçları tarayın. En son her zaman kullandığınız saç şampuanı ile saçlarınızı yıkayıp durulayın.

Yukarıda verdiğimiz doğal bit ilacı tariflerinden istediklerinizi kendiniz ya da çocuklarınız için uygulayabilirsiniz. Kimyasal içeriği olmadığı için saç derisine zarar vermeyen bu ilaçları bitlenme olmadığı zamanlar önlem olarak da saça uygulayabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz diğer nasıl yapılır yazılarımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir