Tahta Mandallar ile Dekoratif Sepet Yapımı

Tahta-Mandallar-ile-Dekoratif-Sepet-Yapımı

Tahta mandallar ile dekoratif sepet yapımı hem eğlenceli hem de son derece yaratıcı bir hobi çalışması. Hiç bir el becerisi olmadığı ya da daha önce bu tür çalışmalar yapmadığı halde bile herkes kolaylıkla yapabilir. Bu kolay çalışma için, evde bulunan malzemeler kullanılıyor. Çocukları ile kaliteli vakit geçirmek isteyen ebeveynler için de son derece eğlenceli bir aktivite olabilecek mandallar ile dekoratif sepet yapımını detaylı şekilde yazımızın devamında paylaştık.

Tahta Mandallar ile Dekoratif Sepet Yapımı

Dekoratif sepet hazırlamak için evde bulunan malzemelerden kullanabilirsiniz. Aşağıda verdiğimiz malzeme listesinde bulunan malzemeleri ya da alternatifleri kendiniz belirleyin. Ev dekoruna uygun renk tonlarında yardımcı malzemeler ile kendi tasarımınızı oluşturun.

Dekoratif Sepet Yapımı Malzemeleri

  • Hazırlamak istediğiniz sepet boyutuna göre plastik yoğurt kabı
  • Yeterli miktarda tahta mandal
  • Mandalları çıkarmak için kerpeten
  • Zımpara
  • Güçlü bir yapıştırıcı
  • İstediğiniz renkte ahşap boyası
  • Vernik
  • Süslemek ve sap kısmı için çeşitli malzemeler

Tahta Mandallar ile Dekoratif Sepet Yapımı Aşamaları

Tahta mandallar ile dekoratif sepet yapmak için ilk olarak kabı güzel bir şekilde yıkayıp kurulayın. Ardından mandalları açılma, kapanma yerlerinden kerpeten ile dikkatli bir şekilde ayırın. Bütün mandalların sadece tek tarafı kalsın. Daha sonra mandalların düz gelen kısımlarına biraz yapıştırıcı sürüp kabın üzerine yapıştırın. Hafif bastırıp tam tutmasını sağlayın. Ardından diğer mandallara da aynı işlemi yapıp sepetin ilk aşamasını tamamlayın. Sonraki aşamada mandalların üzerine pürüzler varsa zımparalayın. Yok ise zımparaya yapmaya da gerek yoktur. Pürüzsüz mandalların üzerine istediğiniz renk bir boya ile boyama yapın. Örnek çalışmada kahve rengi bulunuyor ancak başka renkte olur. Boyanın tam rengini vermesi için 2 kat yapın. İsterseniz boya yapmadan sadece vernik ile de hoş bir renk elde edebilirsiniz. Boya ve vernik işlemlerinden sonra dekoratif sepetin süslemelerine geçebilirsiniz.

"<yoastmark

Dekoratif sepet için sepetin boyutuna uygun bez astar kullanabilirsiniz. Özellikle ekmeklik şeklinde kullanılacak sepetler için bu mutlaka gereklidir. Sepetin sap kısmı için ince halat ip kullanılabilir. Geri kalan süslemeleri kendi zevkinize göre kendiniz hazırlayın. İsterseniz tahta mandal yerine uygun büyüklükte plastik mandallar da alternatif olur.

Yazımızı beğendiyseniz Deterjan Kabından Sepet Yapımı çalışmamıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir