Paletten Koltuk Yapımı

paletten-koltuk-yapımı

Büyük eşya ve ürünlerin nakillerinde kullanılan paletler, kendin yap çalışmalarında da sıkça karşımıza çıkıyor. Yazlık bahçe dekorasyonundan gerçek ev mobilyalarına kadar çok sayıda farklı ürün ortaya çıkarılan paletleri bu yazımızda koltuk yapımı için kullanacağız. Az malzeme ile kısa sürede hazırlanıp kullanılabilecek paletten koltuk yapımı konusunun detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Paletten Koltuk Nasıl Yapılır?

Palet ile koltuk yapımıson derece basittir. Gerekli olan malzemeleri hazırladıktan sonra dakikalar içinde kullanıma hazır olan bu ev eşyasını, kendi zevkinize göre tasarlayıp ev dekorasyonuna da katkı sağlayabilirsiniz. Sizleri daha fazla bekletmeden palet koltuk yapımı detaylarına geçiyoruz.

Malzemeler

  • 3 adet büyük boyutlu palet
  • Elektikli zımpara
  • Sprey ahşap boyası
  • Palet kalınlığına göre yeterli miktarda büyük çivi
  • Çekiç
  • Yatak minderi
  • Koltuk minderi ya da kırlent

Yapılışı

Paletten koltuk yapmak için ilk olarak paletlerin düz olması için üzerini elektrikli zımpara ile zımparalayın. Bu aşamada sağlığınız için toz maskesi kullanmanızı tavsiye ederiz. Paletler düzleştikten sonra ikinci aşamaya geçebilirsiniz. Tek bir koltuk için iki adet paleti üst üst koyun. Bu şekilde çiviler ya da vida ile sabitleyin. Yatak şeklini alan koltuğun oturulacak kısmı hazır bile. Sırt dayama kısmı için diğer paleti diklemesine iki palete monteleyin. Koltuğun ana şeması tamamlandı bile. Sonraki aşamada istediğiniz renkte bir sprey boya ile palet koltuğun her yerini boyayın. Boyanın kuruması için bir süre bekleyin. Sonrasında minder ve yastıklar ile koltuğunuzu tamamlayıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Paletten koltukların bir yerden başka bir yere kolay taşınabilmesi için ayak kısımlarına tekerlek monte edilebilir. Montelenen bu tekerleklerin arka kısımda olanları sabit, ön kısımda olanları hareketli olmalıdır. Sabit tekerlekler koltukların oturma sırasında kaymasını engellerken, hareketli tekerlekler taşıma sırasında büyük kolaylık sağlar.

paletten-koltuk-yapımı-resimli-anlatım
paletten-koltuk-yapımı-resimli-anlatım

Verdiğimiz palet ile koltuk yapımı sadece bir tek koltuk içindir. İsterseniz bu şekilde bir kaç adet koltuk hazırlayıp köşe takımı hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız palet ile koltuk takımı çalışmasına ek olarak palet ile orta sehpa hazırlayabilir, dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. Verdiğimiz örnek resimde 3 adet paletten koltuk hazırlanıp köşe takımı görüntüsü verilmiştir.

Yazımızı beğendiyseniz Tahta Mandallar ile Dekoratif Sepet Yapımı konumuza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir