keçeli kalem lekesi nasıl çıkar
Nasıl Yapılır

Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

Keçeli kalem lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabını öğrenerek siz de bu rahatsızlık verici lekelerden kurtulabilirsiniz. Boyama yapmak için kullanılan keçeli kalemleri kullandıktan sonra elimizde lekeler oluşur. Çocuklu evlerde ise keçeli kalem lekesi eşyalarda da oluşabilir. Bu lekeler kötü ve kirli bir görünüm oluşturduğu için bunlardan bir an önce kurtulmak gerekir. Sizin de elinizde, eşyalarınızda ya da giysinizde keçeli kalem lekesi oluştuysa aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

Ele keçeli kalem boyası bulaştığı zaman bu kurumadan hemen sabunla yıkarsanız leke kolayca çıkacaktır. Domates de keçeli kalem lekesini çıkarmanıza yardımcı olabilir. Domates ağartıcı özelliği nedeni ile lekenin renginin açılarak belirginliğini azaltır. Bir domatesi ikiye keserek keçeli kalem lekesi olan yere sürterek temizleyebilirsiniz. Oje çıkarmak için kullanılan asetonu da keçeli kalem lekesinden kurtulmak için kullanabilirsiniz. Evde ponza taşı varsa lekenin olduğu yere bunu sürtmek de lekenin çıkmasını sağlayabilir. Keçeli kalem lekesini elden çıkarmak için uygulayabileceğiniz en kolay yöntemlerden birisi de diş macunudur. Biraz diş macununu lekenin olduğu yere sıkarak ovalayın. Bir süre bekledikten sonra ellerinizi duruladığınızda lekenin çıktığını görebilirsiniz.

Deride Keçeli Kalem Lekesi

Deri kıyafet ya da eşyalarda keçeli kalem lekesi oluştuğu zaman mürekkep kurumadan hemen müdahale etmeniz gerekmektedir. Lekeye ne kadar erken müdahale ederseniz ondan kurtulmanız da o kadar kolay olacaktır. Keçeli kalem lekesini deriden çıkarmak için aseton ya da alkol kullanabilirsiniz. Pamuğa biraz alkol ya da aseton döktükten sonra bunu lekenin üzerine bastırarak uygulamalısınız. Bu işlemi yaparken deri eşyanın yüzeyinin aşınmasını önlemek için bölgeyi ovalamamanız gerektiğini unutmayın. Deri koltuktaki keçeli kalem lekesi nasıl çıkar? diye merak edenler olabilir. Bunun için öncelikle koltuktaki lekeyi deterjan ya da sabunlu bir bezle silmelisiniz. Bu şekilde kuruyan lekenin yumuşaması sağlandıktan sonra lekenin olduğu yere saç spreyi sıkın ve diş macununu diş fırçasına sıkarak lekeli bölgeyi biraz fırçalayın. En son ıslak bir bez ile silerek uygulamayı tamamlayın. Açık renk derilerde lekeyi çıkarmak için çamaşır suyu da kullanmak mümkündür.

Giyside Keçeli Kalem Lekesi

Keçeli kalem lekesi giyside oluştuysa bunun çözümü için bulaşık makinesi parlatıcısı, saç spreyi ve kolonyadan faydalanabilirsiniz. Keçeli kalem lekesini çıkarmak için bu yöntemlerden istediğinizi uygulayabilirsiniz. Uygulama sırasında lekenin olduğu bölgeyi ovalamak ya da sıcak su kullanmak bu lekenin daha çok yayılmasına neden olabileceği için bu konuda dikkatli davranmalısınız. Leke çıkarmak için kullanacağınız ürünü bölgeye uyguladıktan sonra ovalamadan sadece bastırarak temizleyin.

Yazımızı beğendiyseniz Kağıt Kalemden Kalemlik Yapımı hakkında yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap hobi videoları izlemek için Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir