Konserve Kutusundan Çatal Kaşıklık Yapımı

konserve-kutusundan-çatal-kaşıklık-yapımı

Konserve ya da hazır salça kutuları, kendin yap ve hobi çalışmalarında sıkça kullanılıyor. İçindeki besin maddesinin tüketilmesinden sonra temizlenerek değerlendirilebilen bu artık maddeler ile birbirinden hoş ev ürünleri hazırlanıyor. Biz bugün sizlerle konserve kutusundan çatal kaşıklık yapımı konusunu paylaşacağız. Sizin de evinizde yeterli malzemeleriniz varsa, hemen bugün bu çalışmayı yapıp hoş bir dekoratif eşyaya sahip olabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Konserve Kutusundan Çatal Kaşıklık Yapımı

Gerekli Malzemeler

  • 6 adet aynı boyutta konserve kutusu
  • İstediğiniz renkte akrilik boya
  • Boyamak için fırça
  • Ara detay için kare şeklinde düz bir tahta
  • Tutmak için sap detayı
  • Konserve kutusunu açmak için sivri bir aparat
  • Vida ya da çivi

Konserve kutusu ile çatal kaşıklık yapımı için ilk olarak konserve kutularını temizleyin. Ağız kısımlarında keski yerleri var ise sıkıştırarak kesmeyecek şekle getirin. Ardından istediğiniz bir renkte boya ile kutuların hepsini boyayın. Bu aşamada mutfak dekorasyonuna uygun tek renkle ya da birden fazla renk de seçip desenli boyama yapabilirsiniz. Boya kullanmak istemezseniz, desenli kaplama kağıtlarından da yararlanabilirsiniz. Kutulardan sonra ara tahtayı da aynı şekilde boyayın ya da kağıt ile kaplayın. Kaplama aşaması bittikten sonra konserve kutusu ile tahtada aynı hizaya denk gelecek şekilde delikler açın. Bu aşamada varsa vidalama makinalarından ya da vidalı matkaplardan yararlanın. Konserve kutularını sabitledikten sonra tahta üzerine tutma sapını sabitleyin. En son aşama olarak isterseniz kutuların üzerine ufak detaylar ile süsleme yapıp kullanabilirsiniz.

konserve-kutusundan-çatal-kaşıklık-yapımı-resimli-anlatım
konserve-kutusundan-çatal-kaşıklık-yapımı-resimli-anlatım

Konserve kutusu ile hazırladığınız çatal, kaşıklığı tezgah üzerinde istediğiniz yere konumlandırabilirsiniz. İsterseniz aynı çalışmayı daha ufak çatal kaşıklık için yapabilir, sadece 3 adet konserve kutusu kullanabilirsiniz. Süzgeçli çatal kaşıklık isterseniz ekstra kutuların altına bir kaç adet delik açmanız gerekecektir. Bunun için sivri, sert bir cisim kullanabilir ya da küçük matkap ile delik açabilirsiniz. Her iki şekilde de kendi elleriniz ile hazırladığınız çatal kaşıklığı güvenle kullanabilirsiniz. Konserve kutusu ile çatal kaşıklık nasıl yapılır cevabını yazımızda detaylı şekilde verdik. Sizde bu aşamaları uygulayarak harika çalışmalar yapabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz  Konserve Kutusundan Mumluk Yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz. Farklı kendin yap çalışmaları içinse Youtube kanalımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir