Hobi Çubuğundan Bileklik Yapımı

Hobi-Çubuklarından-Bileklik-Yapımı

Hobi çubuğundan bileklik yapımı çok kolay bir uygulama olduğu için isteyen herkes rahatlıkla yapabilir. Bileklik kullanmayı seviyorsanız, tasarımı size ait olan bir aksesuar kullanmak hoşunuza gidebilir. İstediğiniz renk ve desende, kendi zevkinize göre yapacağınız bileklikleri özellikle yazın çok rahat kullanabilirsiniz. Bilezik görünümündeki bu bileklik şık görünümünün yanı sıra ahşap olması nedeni ile de kullanımı rahattır. Evde bileklik yapmak isteyenler ip ya da başka malzemeler kullanarak çok güzel tasarımlar yapabilirler. Fakat herkes ip ile yapılan modelleri uygulama becerisine sahip olmayabilir. Böyle durumlar için en ideal uygulama hobi çubuğundan bileklik yapmak olacaktır. Zevkiniz yansıtan ve farklı görünümü ile dikkat çeken bir bileklik yapmak isterseniz gerekli malzemelerin listesinin ve bileklik yapımının resimli anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Hobi Çubuğundan Bileklik Yapımı

Hobi Çubuğundan Bileklik için Gerekli Malzemeler

 • 1 tane uzun hobi çubuğu
 • 1 tane su bardağı
 • Küçük derin bir tencere
 • Su
 • Desen yapmak için istediğiniz renk akrilik boya

Hobi Çubuğundan Bileklik Yapımı

Ahşap bileklik yapımı bazı detaylara dikkat edildiği zaman oldukça kolaydır. Tenceredeki suyun çabuk kaynaması için kabın küçük boyutta olması gerekiyor, yalnız bunun boyutunun hobi çubuğuna uyun olmasına dikkat etmelisiniz. Kullanacağınız bardağın boyutu konusunda da bileğinizin kalınlığını dikkate almanız gerekiyor. Bu hatırlatmaları yaptıktan sonra hobi çubuğundan bilekliğin nasıl yapıldığını anlatmaya geçebiliriz.

 • Bileklik yapmak için çubuğu yumuşatmak gerekiyor. Hobi çubuğu yumuşadıktan sonra buna şekil vermeniz kolaylaşacaktır. İlk olarak tencereye su doldurun ve ocakta kaynatmaya başlayın.
 • Tenceredeki su kaynadıktan sonra ocağın altını kısın ve hobi çubuğunu kaynar suyun içine koyun.
 • Çubuk yumuşayana kadar kaynattıktan sonra bir maşa yardımı ile hobi çubuğunu kaynar suyun içinden dikkatli bir şekilde çıkarın.
 • Elinizi yakmamaya dikkat ederek yumuşayan çubuğu hafifçe içe doğru kıvırın. Bunu yaparken çubuğu kırmamaya dikkat edin.
 • Kıvırdığınız çubuğu bardağın içine yerleştirin ve sertleşene kadar bu şekilde bekletin.
 • Bardağın içinden çıkardıktan sonra akrilik boya ile istediğiniz şekilde boyayabilirsiniz. Boya kuruduktan sonra kendi tasarımınız olan bilekliği hemen kolunuza takıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Bilekliğin daha parlak olmasını istiyorsanız boyadan sonra vernik sürebilirsiniz.

İsterseniz bilekliği boyamak için oje de kullanabilirsiniz. Metalik renk ya da simli ojeler ile boyayacağınız bileklikler şık görünümleri ile dikkat çekecektir. Daha güzel süslemeler yapmak için desen şablonları da kullanmanız mümkün.

Hobi-Çubuklarından-Bileklik-Yapımı-Resimli-Anlatım
Hobi-Çubuklarından-Bileklik-Yapımı-Resimli-Anlatım

Bu pratik uygulamayı evde yaparak kendiniz ve sevdikleriniz için çok güzel bileklikler tasarlayabilirsiniz. Bu önerimiz dikkatinizi çektiyse aşağıda paylaştığımız hobi çubuğundan bileklik yapımı resimli anlatım uygulama hakkında daha iyi fikir sahibi olmanıza yardımcı olabilir. Hobi çubuklarını kırtasiyelerden ve hobi malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz Hobi Çubuklarından Neler Yapılır yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir