Patlıcan Nasıl Közlenir

Patlıcan Nasıl Közlenir

Patlıcan nasıl közlenir? sorusunun cevabını öğrendikten sonra siz de bu sebzeyi evde kolayca közleyebilirsiniz. Patlıcan közlemesi harika lezzeti ve kokusu ile çok sevilen bir meze çeşididir. Üzerine zeytinyağı dökülerek ve damak tadına uygun başka soslar da eklenerek lezzetini arttırmak mümkündür. Patlıcan közlemesi tek başına tüketildiği gibi domates ve biber közlemesi ile birlikte de harika olmaktadır. Evde patlıcan közlemek biraz zahmetli olduğu için dışarıdan hazır patlıcan közlemesi alan kişi sayısı oldukça fazladır. Bu şekilde daha pratik olsa da evde yapılanla aynı lezzet yakalamak mümkün değildir. Bu yazımızda sizlere anlatacağımız yöntemlerden istediğinizi uygulayarak siz de sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile patlıcan közlemesi tüketebilirsiniz.

Patlıcan Közlemesi Yapmak için Gerekli Malzemeler

Patlıcan közlemesi yapmak için öncelikle közlemelik patlıcan gerekmektedir. Bunun dışında bir tane bıçak ve patlıcanın pişmesi için de ısı gerekir. Gerekli olan malzemeler kullanılacak olan yönteme göre değişiklik gösterir. Patlıcan közlemesi normal yemeklik patlıcanla da yapılabilir fakat topan patlıcan etli olduğundan bu iş için daha uygun.

Patlıcan Nasıl Közlenir

Evde patlıcan közlemesi yapmak için ilk olarak bunları güzelce yıkamanız gerekiyor. Sonrasında yıkadığınız patlıcanları kağıt havlu ile kurulamalısınız. Isının patlıcanlara daha iyi etki etmesi için közlemeden önce bunların üzerine bir bıçak yardımı ile birkaç tane delik açmalısınız. Bu sayede patlıcanın içi de dışı gibi yumuşacık olacaktır. Patlıcan közlemek için hangi yöntemi uygularsanız uygulayın bu ön hazırlık aşamasını atlamamalısınız. Patlıcanın her yerinin iyice pişmesi için arada bir çevirmeniz gerekmektedir. Patlıcanların kabuğu kuruyana kadar değil bu kabuklar yumuşayana kadar közlemelisiniz. Patlıcanları közledikten sonra bunları bir kağıt havluya sararak biraz bekletirseniz daha kolay soyulacaklardır. Patlıcan közlemenin püf noktaları bu şekilde. Şimdi yöntemlere geçelim…

Patlıcan Közleme Yöntemleri

Patlıcan közlemek için uygulanan en eski yöntemlerden birisi ocakta pişirmektir. Tüpün üzerinde döndürülerek közlenen patlıcanın tadına doyum olmaz. Bu yöntemi uyguladığınızda ocağınız batacağı için belki farklı bir yönteme ihtiyaç duyabilirsiniz. Böyle bir durumda patlıcanı fırında közleyebilirsiniz. Bunların dışında patlıcanı yağsız bir tavada ya da ızgarada da közlemek mümkün. Bu yöntemlerin nasıl uygulanacağını aşağıda anlatıyoruz.

Ocakta Patlıcan Közlemesi

Ocakta patlıcan közlemek için ilk olarak bunları yıkayın, kağıt havlu ile kuruladıktan sonra üzerlerine bıçak ile birkaç tane delik açın. Daha sonra patlıcanları doğrudan ocak demirine koyarak ya da yağsız bir tavada çevirerek kabukları yumuşayana kadar pişirmelisiniz. Patlıcan közlemesi yapmak için teflon tava kullanabilirsiniz.

Fırında Patlıcan Közlemesi

Patlıcan közlemenin en pratik yöntemlerinden birisi de fırında pişirmektir. Bunun için ilk olarak patlıcanları yıkayın, kağıt havlu ile kurulayın, saplarını kesin ve üzerlerine birkaç tane delik açın. Daha sonra fırın tepsisine pişirme kağıdını yayın ve patlıcanları aralarında biraz boşluk bırakarak sıralayın. Fırını en yüksek ayara getirin ve ara sıra patlıcanları çevirerek kabukları yumuşayana kadar pişirin. Bu şekilde ortalama 15 dakika içinde patlıcanlar közlenmiş olacaktır. Patlıcanları fırından çıkardıktan sonra bir süre ılımalarını bekledikten sonra kabuklarını soyarak hemen kullanabilirsiniz.

Izgarada Patlıcan Közlemesi

Izgarada patlıcan közlemesi yapmak isterseniz tıpkı diğer yöntemlerde olduğu gibi önce patlıcanları yıkamakla işe başlayın. Daha sonra yıkadığınız patlıcanları kağıt havlu yardımı ile kurulayın ve bunların üzerine bıçak ile birkaç tane delik açın. Bu ön hazırlık aşamasının ardından patlıcanları ızgaraya alın. Önce bir taraflarını yumuşayana kadar pişirin. Daha sonra diğer tarafını da aynı şekilde pişirerek ılımaları için bekletin. Ilıyan patlıcanları soyduktan sonra hemen kullanabilirsiniz.

Evde patlıcan közlemesi yapmak için bu saydığımız yöntemlerden hangisi kolayınıza geliyorsa onu uygulayabilirsiniz. Patlıcan nasıl közlenir diye merak edenler için evde uygulanabilecek en pratik pişirme yöntemlerini bu yazımızda paylaştık. Közlediğiniz patlıcanlar ılıdıktan sonra bunların kabuklarını soyarak hemen kullanmanız gerekmektedir. Aksi halde közlenmiş patlıcanlar kararak çirkin bir görünüm alacak ve bu lezzetini de olumsuz etkileyecek.

Yazımızı beğendiyseniz Patlıcan Kavurması Nasıl Yapılır yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir