Keçeden Fiyonk Yapımı

Keçeden Fiyonk Yapımı

Keçe ile fiyonk yapımı kolay bir kendin yap çalışması olduğu için bunu herkes rahatlıkla evde uygulayabilir. Günümüzde bayanlar evde farklı hobilerle uğraşmaktadır. Bu hobilerden birisi de keçe tasarım çalışmalarıdır. Hatta bazı bayanlar kendini bu konuda geliştirerek, yaptıkları ürünleri satarak ek gelir elde etmektedir. Yapılan çoğu keçe tasarımlarda fiyonk sıkça kullanılmaktadır. Biz de keçe tasarıma yeni başlayanlara bu konuda yardımcı olmak için bugün keçeden kolay fiyonk yapımı hakkında bir çalışma paylaşmak istiyoruz. Bu kolay uygulama sayesinde evde istediğiniz boyda rengarenk fiyonklar tasarlayarak bunlarla harika süslemeler yapabilirsiniz. Evde keçe ile fiyonk yapmak isteyenler için aşağıda gerekli malzemeleri ve uygulamanın resimli anlatımını paylaşıyoruz.

Keçe ile Fiyonk Yapımı

Gerekli Malzemeler

 • İstediğiniz renkte keçe
 • Dikdörtgen şeklinde bir karton kalıp
 • Kalem
 • Makas
 • Silikon yapıştırıcı
 • Mandal

Çalışmayı yapmak için lazım olan keçeyi kırtasiye ve hobi malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Keçe ile Nasıl Fiyonk Yapımı

Keçeden fiyonk yapmak için ilk olarak karton kalıbı hazırlamalısınız. Kartona istediğiniz büyüklükte bir dikdörtgen çizin. Bunu makas ile keserek kalıbı hazırlayın. Bu kartonun boyutunu yapmak istediğiniz fiyongun büyüklüğüne göre ayarlamanız gerekiyor. Keçe ile kolay bir şekilde fiyonk yapmak için aşağıdaki adımlarını dikkatli bir şekilde uygulamanız yeterlidir.

 • Karton kalıbı keçenin üzerine yerleştirin ve bunun etrafından kalemle geçerek dikkatli bir şekilde çizin.
 • Daha sonra makas ile bu çizginin üzerinden keserek keçeden dikdörtgen şeklinde bir parça çıkarın.
 • Bu parçanın tam ortasına baş parmağınız ve işaret parmağınızla bastırarak büzülmesini sağlayın. Bu kısmın açılmaması için bir iğne ile tutturun.
 • Keçeden ince bir şerit kesin. Bunu diğer parçanın büzdürdüğünüz yerine sıkı bir şekilde sarın. Fazlalığı makas ile kestikten sonra ek yerini silikon tabancası ile yapıştırın.
 • Bu şekilde keçe fiyonk yaptıktan sonra bunu bir mandala yapıştırarak ya da farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

Elinizde başka çalışmalardan artan küçük keçe parçaları varsa bunları da fiyonk yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Keçe ile yapılan fiyonklar taç süslemesinde ve farklı dekor ürünleri yapımında kullanılır. Çalışmayı yaparken zorlandığınız bir yer olursa aşağıda paylaştığımız, keçe ile fiyonk yapımı resimli anlatım bu konuda işinize yarar.

Keçeden Fiyonk Yapımı
Keçeden Fiyonk Yapımı

Yazımızı beğendiyseniz Keçe ile Kolay Magnet Yapımı konumuza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.