Evde Nihale Yapımı
Kendin Yap

Evde Nihale Yapımı

Evde nihale yapımı ile evinizde bulunan artık malzemeleri değerlendirebilirsiniz. Değişik malzemeler ile hazırlanan ev yapımı nihalelerden bugün gazoz kapağı ve kumaş ile yapılanları sizler için paylaştık. Sizler de evde yaratıcı çalışmalar yapmak için aynı malzemeleri kullanabilirsiniz. Sizleri daha fazla merakta bırakmadan çalışmaların detaylarına geçmek istiyoruz…

Evde Nihale Yapımı

Gazoz Kapağı ile Nihale

Gazoz ve maden suyu gibi içeceklerin metal kapakları günümüzde farklı şekillerde değerlendiriliyor. Bu kapaklar boyanarak ya da farklı malzemeler ile kaplanarak çok güzel dekoratif ürünler yapılıyor. Gazoz kapaklarından yapılan çeşitli takılar, magnetler, minyatür hayvan figürleri, nihale ve mobilya kaplaması gibi çalışmalardan bazılarını sizlerde görmüş olabilirsiniz. Bugün paylaşacağımız kendin yap çalışması da bu projeler arasında yer alıyor. İçtiğiniz gazoz ve sodaların şişelerinden çıkan kapakları atmayıp biriktirerek evde çok güzel bir nihale yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 36 tane gazoz kapağı
  • Farklı renkte kumaşlar
  • Makas
  • İğne
  • İplik

Uygulamanın yapımında kullanacağınız gazoz kapağı sayısı yapacağınız nihalenin boyutuna göre değişebilir. Büyük bir nihale yapmak için toplam 36 tane gazoz kapağına ihtiyacınız var.

Gazoz Kapağı ile Nihale Yapılışı

Metal kapaklar ağırlığa ve ısıya dayanıklı bir yapıda oldukları için nihale yapımına uygun malzemelerden birisidir. Sizin tek yapmanız gereken yeterli sayıda gazoz kapağı toplamak ve sonrasında nasıl bir tasarım yapacağınıza karar vermek. Nihale yapmak için bu metal kapakları süsledikten sonra birbirine tutturarak kare bir şekil oluşturmanız gerekiyor. Kapaklarını istediğiniz bir akrilik boya ile boyadıktan sonra bunların kenarlarına delik açıp bir tel yardımı ile birbirine ekleyebilir ya da bu uygulamayı yapıştırıcı kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Kumaş Kaplama ile Nihale

Eğer boyamakla uğraşmak istemezseniz daha farklı bir yöntem uygulayabilirsiniz. Elinizde artık kumaşlar varsa bunlardan keseceğiniz küçük parçaları iğne, iplik ile dikerek gazoz kapaklarını güzelce kaplayabilirsiniz. Üzerlerindeki kumaşlar yardımı ile gazoz kapaklarını birbirine dikerek kare şeklinde çok güzel bir nihale yapabilirsiniz. Kumaşı kapaklara büzgülü bir şekilde dikerek daha şık bir tasarım oluşturabilirsiniz. Aşağıda kumaş ve gazoz kapağı ile nihale yapımı hakkında ilham verecek örnek çalışmalar paylaşıyoruz.

gazoz-kapağından-nihale-1
gazoz-kapağından-nihale-1
gazoz-kapağından-nihale
gazoz-kapağından-nihale

Bu yazımızda paylaştığımız gazoz kapağı ve kumaş ile nihale yapımı çalışmasından ilham alarak siz de evde çok güzel dekoratif ürünler yapabilirsiniz. Aynı yöntemi uygulayarak bardak altlığı da yapabilir bunu nihale ile takım olarak kullanabilirsiniz. Eğer dikiş dikmeyi bilmiyorsanız evde nihale yapımı hakkında bahsettiğimiz diğer yöntemi de uygulayabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz Şurup Şişesinden Vazo Yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz. Eğer daha fazla çalışma da isterseniz Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir