Domates Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar

domates lekesi nasıl çıkar

Domates lekesi kumaştan nasıl çıkar? sorusu hepimizi merak konusudur. Çok sevdiğimiz domates sulu bir gıda olması nedeniyle her an kıyafetimize ya da herhangi bir yere suyu akabilir. Böyle bir durumda hemen müdahale edilmezse kuruyan domates lekesi turuncu bir renk alır ve bu kumaşta belirgin bir hale gelir. Bu yazımızda domates lekesinden kurtulmak için yapmanız gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Domates Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar

Domates lekesi çıkarma yöntemleri iki çeşittir. Bunlara geçmeden önce hatırlatmak istediğimiz önemli bir nokta var. Domates lekesi de dahil olmak üzere her türlü lekede hemen müdahale edilmesi gerekir. Aksi halde leke kurudukça kumaşa daha derin etki eder ve çıkması da güçleşir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da leke çıkarmak için soğuk su kullanılması gerektiğidir. Lekeli bölgeyi sıcak su ile temas ettirmek ya da leke çıkmadan kurutmak lekeleri kalıcı hale getirir. Bu nedenle sıcak su ve kurutma işlemi leke tamamen çıktıktan sonraya bırakılmalıdır. Şimdi asıl konumuz olan domates lekesi çıkarma yöntemlerine gelelim. Bu lekeleri etkili bir şekilde çıkarmak için lekenin taze mi kurumuş mu olduğuna dikkat edilmelidir. Çünkü her ikisine de kullanılan yöntem birbirinden farklıdır.

Taze Domates Lekesi Nasıl Çıkar

Kumaş henüz yeni lekelendi ise hemen vakit geçirmeden müdahale etmelisiniz. Bu konuda tek ihtiyacınız olan şey; soğuk su ve bulaşık deterjanıdır. Bulaşık deterjanının yağ sökücü özelliği domates lekesini çıkarmayı da kolaylaştıracaktır. Uygulamaya başlamadan önce lekeli bölgede domates kalıntısı varsa bunu bir kaşık ya da spatula yardımı ile dikkatli bir şekilde almalısınız. Böylece domates lekesinin diğer bölgelere de yayılma riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Domates kalıntılarını temizledikten sonra lekenin üzerine birkaç damla bulaşık deterjanı dökün ve hafifçe çitileyin. Sonrasında soğuk su ile güzelce durulayın. Uygulama sonrasında lekenin tamamen çıkmadığını fark ederseniz aynı işlemi bir kez daha tekrarlayın. Domates lekesi çıktıktan sonra sıcak su ve kurutma işleminde herhangi bir sakınca olmadığı için normal yıkama işlemini yapabilirsiniz.

Kurumuş Domates Lekesi Nasıl Çıkar

Kurumuş domates lekesinden kurtulmak biraz zordur fakat doğru teknik dikkatli bir şekilde uygulanırsa leke çıkacaktır. Bu konuda ihtiyacınız olanlar bulaşık makinesi deterjanı, sirke ve buzdur. Kuru domates lekesinin bulunduğu bölgeyi soğuk su ile ıslatarak lekenin yumuşamasını sağlayın. Sonrasında lekenin üzerine bulaşık makinesi deterjanı sürün. Birkaç dakika hafifçe çitiledikten sonra lekenin üzerinde buzu gezdirin. Buz eridikten sonra leke hala çıkmadıysa bir bezi sirke ile ıslattıktan sonra lekeyi bununla silin. Sirke asit içerdiğinden inatçı lekeler üzerinde oldukça etkilidir. Uygulamayı yaptıktan sonra leke tam olarak çıkmamışsa aynı işlemi bir kez daha uygulayın. Lekenin çıktığından emin olduktan sonra normal bir şekilde yıkayıp, kurutabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle domates lekesi çıkarma yöntemlerini ve bu konuda en çok merak edilen; taze ve kuru domates lekesi nasıl çıkar? sorularının cevaplarını paylaştık. Domates kumaşa bulaştığı an hemen soğuk su ve sabun ile çitilemeniz halinde de lekeyi yayılmadan çıkarmanız mümkün. Bu konuda verdiğimiz pratik bilgileri dikkatli bir şekilde uygulayarak, kıyafetlerinize ve kumaşa bulaşan domates lekesinden kurtulabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz Salça Lekesi Nasıl Çıkar yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir