Kağıt Cüzdan Yapımı

Kağıt Cüzdan Yapımı

Kağıt cüzdan yapımı tek bir kağıt ile cüzdan hazırlamayı sağlar. Bu cüzdanlar çocukların oyunlarında ya da günlük hayatta kullanılır. Yapım aşamaları çok kolay olduğu için çocuklar da rahatlıkla hazırlayabilir. Evde keyifli vakit geçirmek ve çocukların el becerisini geliştirmek için bu çalışma yapılabilir. Şimdi sizleri daha fazla bekletmeden çalışmanın detaylarına geçmek istiyoruz…

Kağıt Cüzdan Yapımı

Kağıt ile cüzdan yapımı için istediğiniz renklerde ve boyutta kağıtlar kullanabilirsiniz. Ancak gerçek hayatta da kullanmak için bir cüzdan hazırlayacaksanız en az a4 kağıdı boyutunda olmasına dikkat edin. Çalışma için kağıt dışında bir adet de yapıştırıcıya ihtiyacınız olacak. Yapıştırıcı olarak istediğiniz bütün yapıştırıcıları kullanabilirsiniz.

Kağıt Cüzdan Yapımı Resimli Anlatım
Kağıt Cüzdan Yapımı Resimli Anlatım

Kağıttan cüzdan yapmak için ilk kağıdı enlemesine olacak şekilde önünüze alın. Enden bir kere ortaya katlayın. Sonrasında katı açın. Ortada oluşan çizgi üzerine kenarları bir kere atlayıp katlama yeri çizgilerini belirginleştirin. Çizgileri belirginleştirdikten sonra katı açın. Sağ kenarı ilk çizgi üzerine bir kere katlayın. Sonrasında açmadan yeniden bir kere daha katlayın. Diğer kenarı ise orta çizgi üzerine bir kere katlayın.

Kağıdı bu şekilde tersine çevirin. Orta katlama çizgisi size dik olacak şekilde önünüze alın. Her iki alt ve üst kenardan içeri doğru 1 cm olarak katlama yapın. Bu katlama yerlerini yapıştırıcı ile yapıştırın. Sonrasında orta katlama çizgisinden cüzdanı katlayarak yapıştırın.

Yapıştırma işleminden sonra cüzdanı yeniden tersine çevirin. Uzunlamasına bir kağıt şeklini alan cüzdanı ikiye katlayın. Bu aşamadan sonra kağıt üzerini süsleme ve desenlendirme işlemini yapabilirsiniz.

Kağıttan cüzdan hazırlamak için renkli, desenli kağıtlar kullanabileceğiniz gibi kendi desenli kağıdınızı kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Özellikle çocuklar ile birlikte bu çalışmayı yaparken düz kağıt kullanıp renklendirmeleri çocuğunuza bırakabilirsiniz. Oyun oynarken ya da bakkala giderken kendi tasarladığı cüzdanı kullanmak daha çok hoşuna gidecektir.

Kağıttan cüzdan yapımının detayları için Youtube kanalımızda yer alan videomuza göz atabilirsiniz. Benzer çalışma olarak Gözlük Kabından Kalemlik Yapımı çalışmamıza da göz atabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=sjm3RZkmoxU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir