Bamya Konservesi Nasıl Yapılır

Bamya-Konservesi-Nasil-Yapilir

Bamya konservesi nasıl yapılır sorusunun cevabını yazımızda sizlerle paylaştık. Klasik kış hazırlıkları arasında yer alan bamya konservesini hazırlamak son derece kolay. Bamyaları yazdan alıp kış saklamak için farklı yöntemler de mevcut. Ancak biz en basit ve pratik olanını sizlerle paylaşıyoruz.

Bamya Konservesi Nasıl Yapılır

Bamya konservesi yapmak için ihtiyacınız kadar bamya satın almanız yeterli. Verdiğimiz ölçüleri isteğinize göre arttırıp daha fazla bamya konservesi elde edebilirsiniz. Bu bamya konservesini hazırlarken tuz kullanmıyoruz. Bu nedenle kışın kullanırken mutlaka yemeğinize tuz eklemeniz gerekecek. Konserve için önemli bir diğer önemli nokta ise kavanozların her birine mutlaka limon tuzu eklenmesidir. Aşağıda vereceğimiz ölçüler 2 adet 1 litrelik cam kavanozlar içindir. Miktarı kendi ihtiyacınıza göre aynı ölçülerde değiştirebilirsiniz.

1 litrelik Cam Kavanoz için Gerekli Malzemeler

  • Yarım kilo bamya
  • 2 adet orta boy domates
  • 1 çay kaşığı limon tuzu
  • Yeterli miktarda içme suyu

Bamya Konservesi Yapımı

Bamya konservesi tarifi için ilk olarak kullanacağınız kavanozları güzel bir şekilde sirkeli su ile yıkayıp durulayın. Kurumasını bekleyin. Kavanozlar için hiç kullanılmamış kapak temin edin. Konserve için kullanacağınız malzemeleri üzerinde kalıntı kalmayacak şekilde yıkayın. Domateslerin kabuklarını soyup küpler şeklinde doğrayın. Bamyaların baş kısımlarını keserek çıkarın. Kavanoz içine 1-2 kaşık kadar domates koyun. Üzerine bamyalardan koyun. Yeniden kavanozun en üstüne domates küplerinden koyun. Bu şekilde hazırladığınız kavanozların her birinin üzerine 1 çay kaşığı limon tuzu ekleyin. Kavanozlar dolana kadar içme suyu ekleyin. Kapağını sıkıca kapatın. Kavanozların büyüklüğüne göre derinliği olan bir tencere içine düz olarak kavanozları yerleştirin. Üzerine kaynar su ekleyin. Kapak hizasına kadar kaynar suyu ekledikten sonra orta ateşte bamyaların rengi dönene kadar kaynatın. 20 dakika kadar kaynattıktan sonra konserveleri ocaktan alın. Ters olarak çevirin. 1 gece bu şekilde bekletin. Ertesi gün soğuduktan sonra düzünü çevirip kış için saklayabilirsiniz.

Kışlık hazırladığınız bamya konservelerini serin ve güneş görmeyen bir yerde saklayabilirsiniz. Açıldıktan sonra 2 gün buzdolabında saklayabilirsiniz. Eğer konserveleri kurma aşamasında kapaklarda sızma olursa hemen tüketmeniz gerekir.

Yazımızı beğendiyseniz Bamya Nasıl Kurutulur yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir