Tek Malzeme ile Siyah Nokta Maskeleri

Tek Malzeme ile Ev Yapımı Siyah Nokta Maskeleri

Tek malzeme ile siyah nokta maskeleri tariflerinden birisini uygulayarak yüzünüzde var olan noktalardan kurtulabilirsiniz. Ergenlik dönemi ile birlikte ortaya çıkmaları fazlalaşan siyah noktalar, cilt gözeneklerinin genişlemesi ve zaman içinde içlerinin dolması sonucu ortaya çıkar. Sivilcelerden sonra en büyük cilt problemi olan siyah noktalar, hem kadınların, hem erkeklerin başa çıkması gereken sorunlardandır. Makyaj ile birlikte daha da fazlalaşan bu noktalardan kurtulmak için hazır kozmetik ürünlerin yanında ev yapımı doğal siyah nokta maskeleri de kullanılabilir.

Tek Malzeme ile Siyah Nokta Maskeleri

Siyah noktalar için hazırlanan doğal maskeler, ciltte peeling etkisi yaratarak gözeneklerin temizlenmesi ve sıkılaşmasını sağlar. Tek malzeme kullanılarak uygulanan bu maskeleri, cildinizin yapısına ve hassasiyetine göre seçip siz de evde kendi peelinginizi kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Domates Maskesi

Ciltte var olan siyah noktaların temizlenmesi ve gözeneklerin küçültülmesi için domatesten yararlanılabilir. Domates ile siyah nokta peelingi yapmak için bir dilim domatesi cildinize masaj yapar gibi sürmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında domatesin cilt üzerinde kurumasını bekleyin ve ardından bol su ile cildinizi durulayın.

Ananas Maskesi

Ananas içindeki enzimler nedeni ile cilt için çok yararlı bir meyvedir. Ananaslı cilt maskesi için tıpkı domateste olduğu gibi bir dilim ananası cildinize sürün. En fazla 5 dakika kadar bekletin ve sonrasında bol su ile durulayın. Daha yumuşak ve daha pürüzsüz bir cilde kavuşacaksınız.

Yulaf Ezmesi

Hassas ciltler için siyah noktalardan kurtulmanın en basit yolu yulaf ezmesi maskesidir. Bu uygulama için yeteri kadar yulaf ezmesini öğütüp un haline getirin. Sonrasında su ile karıştırıp macun kıvamı almasını sağlayın. Hazırladığınız bu macunu 15 dakika kadar cildinizde bekletin. Sonrasında bol su ile durulayın.

Kahve Telvesi

Hem siyah noktalar için, hem yüzün yorgun görünmesini önlemek için kahve telvesi maskesi uygulanabilir. Kahve telvesini cildinize maske olarak sürüp 5-10 dakika kadar bekletin. Sonrasında durulayıp cildinizi temizleyin. Bu şekilde cildinizin gençleşmesini sağlayabilirsiniz.

Karbonat

Evde bulunan malzemelerden birisi olan karbonatı siyah noktalar için de kullanabilirsiniz. Etkisini arttırmak için isterseniz bir kaç damla elma sirkesi de ekleyebilirsiniz. Su, karbonat ve elma sirkesi ile hazırlayacağınız bu maskeyi sadece haftada bir kere uygulamanız gerekecektir.

Şeker

Şekeri tüm cilt tipleri için peeling malzemesi olarak kullanabilirsiniz. Çok hassas ciltlerde bile etkili olan bu peelingi badem yağı, hindistan cevizi yağı ve zeytin yağı ekleyerek hazırlayabilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz malzemeler ile siyah noktalar için peeling hazırlayıp kısa sürede pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz Siyah Noktalar için Jelatin Maskeleri tarifimize de göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.