Squat Nedir

Squat-Nedir

Squat nedir, nasıl yapılır sorusunun cevabını bilmek evde spor yaparak forma girmek isteyenlerin çok işine yarayacak. Sağlıklı bir yaşam sürmek ve fit bir görünüme sahip olmak için spor yapmak oldukça önemlidir. Günümüz şartlarında herkesin spor salonuna gitme imkanı olmadığı için çoğumuz evde spor yapmanın yollarını aramaktayız. Siz de spor yapmaya vakit ayıramamaktan ya da zor egzersizleri uygulayamamaktan şikayetçi iseniz evde squat yapabilirsiniz. Squat faydaları nelerdir diye soracak olursanız hemen açıklayalım. Sadece kalça değil sırt ve bel kısımlarında da çok etkili. Hanımlar basen bölgesini küçültmek için buradaki yağlardan squat ile kurtulabilirsiniz

Makale İçeriğinde Neler Var

Squat Nedir

Squat, hiçbir spor aleti kullanmadan yapılan kolay bir çömelme egzersizidir. Güçlü bacak ve karın kasları isteyenler için en uygun hareket squattır. Squat her yerde yapılabilmesi açısından büyük kolaylık sağlamaktadır. Evde koltuğa oturup televizyon izlerden bile bu egzersizi yapmanız mümkün. Squat hareketleri ağırlıklı ve ağırlıksız olarak iki şekilde uygulanabilmektir. Yeni başlayanlar ilk olarak ağırlıksız olarak başlayıp karın ve bacak  kasları biraz güçlendikten sonra ağırlıklı squat hareketlerine geçebilirler.

Squat Nasıl Yapılır

Evde ilk kez squat yapmaya başlayacak olanlar herhangi bir sakatlanma ya da sağlık problemi ile karşılaşmamak için ilk etapta kendilerini fazla zorlamamalı. İlk olarak harekete küçük tekrarlar ile başlayarak, zamanla tekrar ve set sayısını arttırarak sağlığınızı riske atmadan squat yapmanız mümkün. Bu egzersiz çömelme hareketi olarak adlandırılsa da, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Squat nasıl yapılır diye merak edenler için aşağıda egzersizin detaylarını anlatıyoruz.

  • Düz bir zeminde ayakta durun.
  • Bacaklarınızı omuz hizasında açın, kollarınızı öne doğru uzatın ve sırtınız dik şekilde oturup kalkın.
  • Bacaklarınızı kalçalarınızın genişliğinde açın. Bu esnada diz kapakları birbirinden uzak olmalı ve dizler ayak parmaklarını geçmemelidir. Ayak uçlarınız ileri doğru bakmalı.
  • Kalçanız ayaklarınızı koyduğunuz zemine paralel oluncaya kadar çömelme pozisyonu alın. Bu hareketi yere çok fazla yaklaşmadan, dik bir şekilde yapmanız gerekiyor.
  • Aşağı doğru çömelirken belinizi içe, göbeğinizi ön tarafa ve kalçanızı dışa doğru vermeye dikkat etmelisiniz.
  • Eğilirken dizlerinizi bükmeden, kalçanızı kullanarak eğilirseniz bu sayede kalçanız daha fazla hareket etmiş olur.
  • Squat yaparken topuklarınızı yerden kaldırmayın.

Yukarıda yazdığımız detaylara dikkat ederek hareketi 3 sette 15 defa yaparak başlayabilirsiniz. Set aralarında duruma göre yarım dakika ile 2 dakika arası mola verebilirsiniz. Zamanla harekete alıştıktan sonra squat sayınızı arttırıp isterseniz ağırlık kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ağırlıkla Squat

Bacak kaslarınız yeterince güçlüyse ya da önceden  squat hareketlerini yaptıysanız ağırlıkla squata geçebilirsiniz. Ağırlık olarak halter ya da evde bulunan herhangi bir ağırlık ile egzersizi yapmanız mümkün. Hiçbir şey bulamazsanız evdeki litrelik su şişelerini de kullanabilirsiniz. Ağırlıkla squat yapmaya engel bir sağlık sorununuz varsa kesinlikle denememelisiniz. Ağırlıklı squat hareketi yaparken ağırlığı omuz üzerine aldıktan sonra doğrularak çömelme hareketi yapın.

Koltukta Squat Hareketi

Squat egzersizini televizyon izlerken bile yapmanız mümkün. Bunun için oturur pozisyonda kollarınızı öne doğru uzatın. Bu şekilde koltuğa çömelip kalkın. Başlangıçta kendinizi zorlamadan 3 sette 8 sefer yaparak başlayıp, ilerleyen dönemlerde kendinizi zorlamayacak şekilde setleri arttırabilirsiniz.

Kısaca squat nedir sorusunun cevabını paylaştığımız yazımızın sonunda squata başlamaya karar verdiyseniz, mutlaka squat yaparken dikkat edilmesi gerekenlere de göz atmanız gerekir.

Yazımızı beğendiyseniz benzer yazılar için Sağlıklı Beslenme ve Diyet kategorimize göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap hobi çalışmalarımız için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir