Squat Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Squat yaparken nelere dikkat edilmeli

Squat, hem sağlıklı bir yaşam hem de sağlıklı fit bir vücut için yapılır. Günümüzde çoğu kişinin düzenli olarak uyguladığı bu egzersiz türü, gerektiği gibi uygulanırsa faydaları görülür. Ancak squat hareketleri gerektiği gibi yapılmaz ise hiç bir sonuç alınamaz. Hatta dikkatsiz hareketler sonucunda spor yapan kişinin zarar görmesi bile söz konusu olur. Bu tür bir soruna yol açmamak için squat yaparken nelere dikkat edilmeli bilinmesi gerekir. Dikkat edilmesi gerekenler uygulandığında sporun faydası görülür. Bu konumuzda sizler için squat yaparken nelere dikkat edilmeli ele aldık…

Squat Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Squat yaparken zarar görmemek ve yapılan hareketlerden tam verim almak için bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bu önemli noktaları aşağıda kısaca sizlerle paylaşıyoruz…

  • Squat yaparken vücudun uygun pozisyonda olması son derece önemlidir. Ayaklar omuz genişliğinde açılmalı, kollar yere paralel olarak uzatılmalıdır. Duruş olarak çok dik ya da kambur durmamaya dikkat edilmelidir.
  • Bel dik, kalça dışa ve göbek ön tarafa doğru çıkık olmalıdır.
  • Ağırlık kullanarak çalışıyorsanız ağırlığın altına girdiğiniz zaman dizlerinizi hafifçe kırmayı unutmayın. Böylece kalkarken ağırlığın omuzlarınızda kalmasını sağlayabilirsiniz.
  • Kalkarken yüzünüz karşıya bakmalı ve ayaklarınızı oynatmamalısınız.

Ağırlıkla yapılan squat hareketi erkeklerde hemoroid rahatsızlığını tetikler. Bunun için bu tür hastalığı olanlar hareketi uygularken dikkatli olmalı ve kendini çok fazla zorlamamalıdır.

Squat egzersizlerini yaparken vücut daha hızlı kalori yaktığı için düzenli olarak uygulandığında vücudun belirli bölgelerinde depolanan yağlar erir ve bunların yerini kaslar almaya başlar. Kan dolaşımını arttırır ve metabolizmayı hızlandırır. Bel ve kalça şekillendirmek için birçok bayanın uyguladığı bir egzersizdir. Belinde problem olanlar ya da başka sağlık sorunu bulunanlar squat egzersizi yapmadan önce bir doktora danışmalıdır.

Bu yazımızda evde squat yapmak isteyenler için konu hakkında bilgiler verdik ve squat yaparken dikkat edilmesi gerekenler sorusunun cevabını paylaştık. Bu detaylara dikkat ederek evde düzenli bir şekilde squat yaparak kilo verebilir ve vücudunuzu fazla zorlanmadan forma sokabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz Squat Nedir yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap hobi çalışmalarımız için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.