Kağıttan Fiyonk Yapımı

Kağıttan Fiyonk Yapımı

Kağıttan fiyonk yapımı ile rengarenk kağıt fiyonklar hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız bu fiyonkları istediğiniz yerlerde kullanabilirsiniz. İsterseniz büyük boyutlu fiyonklar hazırlayıp ev dekorasyonunda kullanabilirsiniz. İsterseniz de defter, kitap gibi kullandığınız eşyalarınızın üzerine yapıştırıp süsleyebilirsiniz. Sizleri daha fazla merakta bırakmadan çalışmanın detaylarına geçmek istiyoruz.

Kağıttan Fiyonk Yapımı

Kağıt ile fiyonk yapımı için kare şeklinde kağıt kullanmanız gerekir. Bu kağıdın boyutunu hazırlamak istediğiniz fiyongun büyüklüğüne göre ayarlayabilirsiniz. Biraz büyük bir fiyonk hazırlamak için 21×21 cm ebatında kağıt kullanabilirsiniz. Orta boy için 15×15 cm küçük içinse 10×10 cm boyutunda kare kağıtlar kullanabilirsiniz.

Kağıdı ayarladıktan sonra karşılıklı çapraz kenarlarından bir kere üçgen şeklinde katlayıp açın. Aynı işlemi diğer köşeler için de yapın. Sonrasında katları açın. Açtığınız katların yerlerinden makas ile kesin. Kağıdın tam ortasında küçük bir kare şeklinde kesilmeden kalan yer bırakın.

Kağıttan Fiyonk Yapımı Resimli Anlatım
Kağıttan Fiyonk Yapımı Resimli Anlatım

Kağıdın alt kısmında yer alan üçgeni ortadaki minik kareye kadar kesin. Yukarıdaki üçgeni de bu minik kareden başlayarak diğer boş kalan kısma doğru katlayın. Bu katlama yerini sabitlemek için yapıştırıcı ile yapıştırın. Kare şeklindeki kağıdın diğer kenarlarını hafif içeri doğru yuvarlak olarak kesin.

Fiyonk şeklini vermek için kenarlardaki hafif sivri gelen uçları orta kısımdaki küçük kare üzerine doğru katlayın. Fiyonk şeklini tam alabilmesi için hafifçe kenardan iz çıkarın. Katladığınız sivri köşeleri yapıştırıcı ile bu kare üzerine yapıştırın. En son sabitlemek için küçük bir kare kesip fiyongun ortasına yapıştırın. Fiyongun altta kalan uçlarını istediğiniz şekilde kesip son şeklini verin.

Kağıt fiyonk hazırlamak için isterseniz desenli kağıtlar da kullanabilirsiniz. Evinizde renkli ya da desenli kağıtlar yoksa düz beyaz kağıt üzerine desen çizip renklendirme yapabilirsiniz. Kendi tasarladığınız kağıtlar ile renkli ve desenli fiyonkları hazırlayabilirsiniz.

Çalışmanın detayları için Youtube kanalımızda yer alan videomuza göz atabilirsiniz. Videoda gösterilen adımları uygulayarak siz de kolay bir şekilde kağıt fiyonklar hazırlayabilirsiniz. İsterseniz de benzer bir çalışma olan Kağıt Cüzdan Yapımı çalışmasına da göz atabilir, bu çalışmayı da uygulayabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=mIpp3TZShc0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir