Mini Notebook Yapımı

Mini Notebook Yapımı

Mini notebook yapımı ile sevimli küçük defterler hazırlayabilirsiniz. Yapımı son derece kolay olan bu minik defterlerden kendinize, sevdiklerinize ve çocuklarınıza hazırlayabilirsiniz. Tek bir A4 kağıdı ile hazırlanan mini defterlerin üzerini istediğiniz desenler ile süsleyebilir, kendinize özel tasarımlar hazırlayabilirsiniz. Sözü daha fazla uzatmadan çalışmanın detaylarına geçmek istiyoruz.

Mini Notebook Yapımı

Mini defter hazırlamak için bir adet A4 kağıdı kullanmanız yeterli. A4 kağıdı olarak düz beyaz ya da renkli kağıtlar kullanabilirsiniz. Hiç bir yapıştırma işlemi yapmadan, sadece bir kaç katlama ve kesme işleminden sonra defteri hazırlayabilirsiniz.

Mini Notebook Yapımı Resimli Anlatım
Mini Notebook Yapımı Resimli Anlatım

A4 kağıdından defter hazırlamak için kağıdı boylamasına önünüze alın. Boyundan bir kere ortadan ikiye katlayın. Katı açmadan kağıdı tersine doğru ikiye katlayın. Aynı işlemi diğer kenar için de yapın. Katlama yerlerini açıp kağıdı enlemesine önünüze alın. Aynı katlama işlemlerini bir kere de bu şekilde yapın. Yaptığınız ikinci katlamaları açın.

Kağıdın katlama yerinden dört kare olacak şekilde makas ile kesin. Sonrasında ortaya çıkan defter yapraklarından iki tanesini ortalarından kesin. Kağıdı tamamen açın. Ortasında oluşan dört adet pencereyi dışarı doğru katlayın. Kağıdın enlemesine katlama yerlerinden yeniden katlayın. Resimli anlatımda görüldüğü gibi son katlama işlemini yapın.

Hazırladığınız defterlerin kap kısımlarını renkli kalemler ile desenlendirebilir, renklendirebilirsiniz. Çocuklarınız için hazırladıysanız, onların sevdiği kahramanların çıkartmaları ile defter kaplarını süsleyebilirsiniz. İsterseniz bu çıkartmaları evde kendiniz de çizip renklendirerek hazırlayabilirsiniz.

Hazırladığınız defterlerin daha yatışık olması için hazırladıktan sonra kenarlarına küçük mandallardan takıp bir süre bu şekilde bekletin. Böylece defter yaprakları birbirine daha yakın olarak duracak ve daha güzel bir görüntüsü olacaktır.

Mini defter yapımı detayları için Youtube kanalımızda yer alan videoyu izleyebilirsiniz. Defter yapımının detaylarını videoda izleyerek daha kolay şekilde hazırlayabilirsiniz. Ayrıca benzer çalışmalar için kendin yap kategorimize göz atabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=8k7pJ2NOHSo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir